Super League : Με ανατροπή ο Ολυμπιακός, γλίτωσε το…κραχ χάρη στον εξαιρετικό Πασχαλάκη

Ο Ολυμπιακός αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από τον ΟΦΗ, “γύρισε” το παιχνίδι χάρη στον Ελ Αραμπί, αλλά και στις μεγάλες επεμβάσεις του Πασχαλάκη στο τέλος.

Με πολύ άγχος και κόπο, ο Ολυμπιακός επικράτησε 2-1 του ΟΦΗ στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» και μείωσε -έστω προσωρινά- στους 3 βαθμούς από την κορυφή και τον Παναθηναϊκό.

Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ από ωραίο γκολ του Ντίκο στο 19′, αλλά η πρώτη αντίδραση ήρθε σχετικά γρήγορα, με τον Μπακαμπού να ισοφαρίζει στο 40′ με κεφαλιά από φάουλ του Χάμες Ροντρίγκες.

Στη συνέχεια, ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ, Μανδάς έπαιζε σχεδόν μόνος του, κρατώντας την ισοπαλία με μεγάλες επεμβάσεις. Για να έρθει η χρυσή αλλαγή του Γιουσέφ Ελ Αραμπί, ο οποίος στο 77′ στην πρώτη του επαφή με την μπάλα έκανε την ανατροπή.

Η νίκη ωστόσο ήρθε και χάρη στον Αλέξανδρο Πασχαλάκη, ο οποίος επενέβη σε δύο ανεπανάληπτα τετ α τετ στο 83′ και στο 90′

Tο φιλμ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πιο δυναμικά το ματς και είχε κάποιες καλές στιγμές χωρίς αποτέλεσμα, σε αντίθεση με τον ΟΦΗ ο οποίος βρήκε γρήγορα γκολ. Στο 6′ ο Χάμες εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά και ο Ρέτσος πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας, η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 8′ ο Ρέαμπτσιουκ έβγαλε σέντρα προς τον Μπακαμπού από δεξιά, ο Κογκολέζος έπιασε σουτ σε πρώτο χρόνο και η μπάλα πέρασε διαγώνια άουτ. Ο ΟΦΗ σκόραρε στο 19ο λεπτό και έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό. O Θοράρνισον βρήκε χώρο από αριστερά και έκοψε την μπάλα προς το πέναλτι, όπου ο Ντικό έπιασε απευθείας σουτ για το 0-1! Ο επιθετικός απ’ το Μάλι πέτυχε το τρίτο του γκολ στο πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός πίεσε για να βρει το γκολ της ισοφάρισης απέναντι στον πάντα επικίνδυνο ΟΦΗ. Στο 29′ ο Χάμες έφερε την μπάλα έξω απ’ την περιοχή στο αριστερό του πόδι και μετά από μια προσποίηση σούταρε προς την εστία, αλλά ο Μανδάς επενέβη! Ένα λεπτό αργότερα ο Ιν Μπομ έκανε κοφτή ντρίμπλα στην περιοχή και δεξιά και σούταρε, αλλά η μπάλα πέρασε διαγώνια άουτ! Στο 38′ ο Ντικό με διπλή προσπάθεια έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Ολυμπιακού, αλλά ξεκίνησε από θέση offside! Η ισοφάριση ήρθε στο 40ο λεπτό με τον Σεντρίκ Μπακαμπού. Ο Χάμες Ροντρίγκες εκτέλεσε φάουλ από δεξιά και ο Μπακαμπού ακούμπησε ανεπαίσθητα την μπάλα με το κεφάλι για να τη στείλει στα δίκτυα! Ήταν το ένατο γκολ του Μπακαμπού στη Stoiximan Super League. Στο 43′ ο Πασαλιδης “κιτρινίστηκε” για σκληρό φάουλ στον Χάμες. Στο 45′ ο Πεπ Μπιέλ ελίχθηκε από δεξιά και σούταρε εκτός περιοχής, ο Μανδάς έδιωξε σε κόρνερ. Ήταν η τελευταία σημαντική στιγμή στο πρώτο μέρος.

Ο Ολυμπιακός είχε σειρά χαμένων ευκαιριών για να πάρει το προβάδισμα, ωστόσο βρήκε απέναντι του τον σπουδαίο Μανδά. Στο 48′ ο Μπιέλ τσίμπησε την μπάλα στον χώρο του κέντρου και έφυγε στην αντεπίθεση. Πάσαρε γρήγορα στον Γκάρι, ο οποίος έκανε το σουτ και ο Μανδάς απέκρουσε αποτελεσματικά. Ένα λεπτό αργότερα ο Εμβιλά κέρδισε την μπάλα έξω απ’ την περιοχή και “εσκαψε” διαγώνια για τον Μπιέλ, ο οποίος απέναντι απ’ τον Μανδά έπιασε αδύναμο πλασέ. Στο 54′ ο Μπακαμπού έβγαλε παράλληλη μπαλιά από δεξιά, ο Μπιέλ κινήθηκε σαν φορ και πλάσαρε από πλεονετική θέση. Ο Μανδάς αν και κινήθηκε αντίθετα απ΄τη μπάλα, κατάφερε με το ένα χέρι να κρατήσει το 1-1!

Στο 66′ ο Ρέαμπτσιουκ σέντραρε από αριστερά και ο Μπακαμπού βρέθηκε σε καλή θέση, για να πιάσει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ! Στο 67′ ο Ιν Μπομ Χουάνγκ έπιασε δυνατό σουτ από στάση εκτός περιοχής και ο εξαίσιος Μανδάς βρήξε την μπάλα όσο έπρεπε για να τη στείλει στο οριζόντιο δοκάρι, στη συνέχεια ο Μασούρας δεν κατάφερε να σκοράρει με βολέ βρίσκοντας “αέρα”! Στο 73′ ο Ροντινέι έπαιξε το “1-2” με τον Μπιέλ και βγήκε απέναντι απ΄τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ, ο οποίος προέβη σε νέα επέμβαση! Ένα λεπτό αργότερα ο Χάμες μπήκε στην περιοχή με χώρο και γύρισε στο πέναλτι για να πλασάρει απευθείας ο Μπιέλ, στέλνοντας την μπάλα άουτ!

Το γκολ ήρθε στο 76′ ο Μπιέλ γέμισε διαγώνια προς τον Ελ Αραμπί, ο οποίος από δεξιά πάσαρε προς τον Ελ Αραμπί. Ο Μαροκινός σε κενή εστία δεν έκανε λάθος και έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ! Ήταν μόλις το τέταρτο γκολ του Ελ Αραμπί στο πρωτάθλημα. Στο 83′ ο Εμβιλά γύρισε εσφαλμένα προς τα πίσω και ο Γκρόνινγκ βρέθηκε απέναντι στον Πασχαλάκη, ο οποίος κράτησε το 2-1! Στο 90′ ο Τσιλιανίδης βρήκε με ωραίο “σκάψιμο” τον Μπάκιτς, ο οποίος δεν τα κατάφερε απέναντι απ’ τον σπουδαίο Πασχαλάκη.

Ολυμπιακός (Μίτσελ) : Πασχαλάκης, Ροντινέι, Παπασταθόπουλος (85′ Σισέ), Ρέτσος, Ρέαμπτσιουκ (74′ Ραμόν), Εμβιλά, Ίνμπομ Χουάνγκ, Μπιέλ, Γκάρι Ροντρίγκες (65′ Μασούρας), Χάμες Ροντρίγκες (85′ Σαμασέκου), Μπακαμπού (75′ Αραμπί)

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας) : Μανδάς, Διαμαντής, Πασαλίδης, Βούρος, Θοράρινσον (81′ Τσιλιανίδης), Λάρσον, Ντιουσέ (81′ Μοσκέρα), Περέα, Τοράλ (71′ Μπάκιτς), Ντίκο (71′ Μπαλογιάννης), Μεσάκ (55′ Γκρόνινγκ)