Basket League : Συνεχίζει τη μάχη για την τετράδα το Περιστέρι

Στην τέταρτη θέση πέρασε το Περιστέρι καθώς επικράτησε με 75-69 του Απόλλωνα Πατρών στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» για την 15η αγωνιστική της Basket League.

Με κορυφαίο τον Μίρο Μπίλαν που έκανε νταμπλ-νταμπλ (16 πόντους και 15 ριμπάουντ) το Περιστέρι έφτασε στην ένατη νίκη του στη Basket League και δεύτερη επί του Απόλλωνα που πάλεψε μέχρι το τέλος. Πρώτος σκόρερ για την πατρινή ομάδα ο Άντονι Ντέιβις με 20 πόντους ( είχε 19 στο πρώτο μέρος).

Οι παίκτες του Απόλλωνα μπήκε στο ματς με στόχο να φανεί ιδιαίτερα ανταγωνιστικός και από την πρώτη περίοδο έδειξαν στην πράξη τις διαθέσεις τους. Με επιμέρους σκορ 12-2 οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με έξι πόντους διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου (25-19), με τον Ντέιβις να σημειώνει οκτώ συνεχόμενους πόντους. Με την εκκίνηση της δεύτερης περιόδου η διαφορά έφτασε τη μέγιστη τιμή της για την πατρινή ομάδα (27-19). Οι παρατηρήσεις του Βασίλη Σπανούλη και η πίεση έπιασαν τόπο καθώς το Περιστέρι απάντησε με σερί 15-0, με συνέπεια οι γηπεδούχοι να προηγηθούν (34-27) στο 12’. Η μάχη συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ καθώς οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά με 41-38 στο ημίχρονο.

Με τον τρόπο που εξελίχθηκε η δεύτερη περίοδος, συνεχίστηκε το ματς στην επανάληψη. Με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν ρυθμούς και με καλή κυκλοφορία να εκτελούν στην επίθεση. Με επιμέρους σκορ 16-7 μέχρι το 28’ το Περιστέρι ανέβασε τη διαφορά στους 12 πόντους για πρώτη φορά (57-45), έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Δημήτρη Μωραΐτη.

Από κει και έπειτα οι παίκτες του Σπανούλη είχαν το προβάδισμα αλλά σε κανένα σημείο δεν είχαν την απόσταση που θα τους επέτρεπε να καθησυχάσουν αφού η πατρινή ομάδα, πάλευε για την επιστροφή. Στα μέσα της τελευταίας περίοδο μάλιστα, μείωσε στους τέσσερις (66-62) με τρίποντο του Γκρίφιν και είχε καλύτερες επιλογές επιθετικά. Το ενδιαφέρον ήταν αμείωτο μέχρι το τελευταίο λεπτό όπου οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα με 71-67. Στις κρίσιμα σημεία οι γηπεδούχοι είχαν τις λύσεις προκειμένου να επιστρέψουν στα θετικά αποτελέσματα.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 41-38, 64-53, 75-69