Handball Premier : Τρίτο σερί ροζ φύλλο για τον Ιωνικό

Την τρίτη σερί νίκη του πανηγύρισε ο Ιωνικός, που επιβλήθηκε της ΧΑΝΘ με 29-32 για τη 17η αγωνιστική της Handball Premier. Με αυτό το δίποντο η ομάδα του Γιάννη Αρβανίτη έκανε ακόμη ένα βήμα απομάκρυνσης από την επικίνδυνη ζώνη.

Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη με τη ΧΑΝΘ να εκμεταλλεύεται τις υπεραριθμίες και να είναι σε απόσταση αναπνοής (27-28) πέντε λεπτά πριν το τέλος. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι είχαν καθαρό μυαλό στο τέλος και έφτασαν στη νίκη, με πρώτο σκόρερ τον Χαντέλη (8 γκολ) και τον Μπαλάσκα να δίνει σημαντικές ανάσες στο σκοράρισμα. Από τη ΧΑΝΘ πρώτος σκόρερ ήταν ο Παλάσκας με 7 γκολ.

Ο Ιωνικός αγωνίστηκε από το 8ο λεπτό χωρίς τον Ταουσάνη, που αποβλήθηκε για επικίνδυνο παιχνίδι.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-5, 6-9, 9-11, 10-12, 13-15 (ημχ), 16-17, 17-20, 21-22, 23-26, 27-28, 29-32.
Διαιτητές: Βαγγελτζίκης – Τορνικίδης. Δίλεπτα: 6-11. Κόκκινη: Ταουσάνης (07:14 – επικίνδυνο παιχνίδι). Πέναλτι: 4/7 – 3/3

ΧΑΝΘ (Παπαβασίλης): Παλάσκας 7, Σκούφας, Σαρηγιαννίδης 4, Σαράφης 2, Πάντζιος 1, Ανδρεαδάκης 3, Ιωαννίδης 1, Σαράφης, Βαρδάκας 2, Χαριζόπουλος, Κουκλοτίδης 4, Μπίλλιας, Καράγγελος 3 Αγαθόνικος, Σαμαράς, Κυριακίδης 2.

Ιωνικός ΝΦ (Αρβανίτης): Κουκουλάς 1, Αϊβαλιώτης, Ταουσάνης 2, Παπαδόπουλος 1, Μπραουδάκης, Συγγάρης, Αγ. Βασιλείου 1, Χαντέλης 8, Ι. Βασιλείου 1, Μπούτος 2, Δεληχρήστος 1, Τρούλος 5, Μαντζόπουλος 1, Ελοζιέουα 3, Χελιώτης, Μπαλάσκας 6.