LaLiga : Μεγάλη νίκη της Βαγιαδολίδ στο Reale Arena, κινδυνεύει με υποβιβασμό η Βαλένθια (vids)

Με γκολ του Λάριν στο 73ο λεπτό, η Βαγιαδολίδ πήρε μεγάλη νίκη στο Reale Arena, κόντρα σε μια από τις πιο φορμαρισμένες ομάδες του πρωταθλήματος.

Μετά από αήττητο επτά αγώνων η Ρεάλ Σοσιεδάδ ηττήθηκε από τη Βαγιαδολίδ στο “Ανοέτα” και έχασε την ευκαιρία να απομακρυνθεί από τους διώκτες της, παραμένοντας πάντως στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Το πρώτο ημίχρονο είχε ελάχιστες φάσεις και χαρακτηρίστηκε από το σκληρό παιχνίδι των δύο ομάδων με αποτέλεσμα ο διαιτητής Πάμπλο Γκονδάλεθ να τιμωρήσει με κίτρινες κάρτες, έξι παίκτες (2 για τους Βάσκους, 4 για τους Καστιγιάνους). Κορυφαία στιγμή του πρώτου 45λεπτου, το δοκάρι του Σόρλοθ στο 34ο λεπτό.

Το “χρυσό” γκολ για την ομάδα του Πατσέτα το πέτυχε ο Καναδός Λάριν στο 73ο λεπτό. Αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας νίκη μετά από πέντε σερί ήττες για τη Βαγιαδολίδ που ξέφυγε από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Νωρίτερα, η Χιρόνα πήρε το ματς με αμφισβητούμενο γκολ του Μπόρχα Γκαρσία (64’, 1-0), με την Βαλένθια να φωνάζει για χέρι του Ρικέλμε στο ξεκίνημα της φάσης, δίχως το VAR να την δικαιώνει.

Με την τρίτη σερί ήττα η Βαλένθια έμεινε στους 20 βαθμούς, μόλις έναν πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού και αν δεν αλλάξει δραστικά ρότα, τότε δύσκολα θα αποφύγει το μοιραίο.