Premier League : Ακόμη πιο ψηλά η Νότιγχαμ, 1-0 τη Λιντς (vid)

Χάρη σε ένα γκολ του Μπρέναν Τζόνσον στο 14ο λεπτό, η Νότιγχαμ νίκησε τη Λιντς και ανέβηκε στη 13η θέση της Premier League.

Με τη Λιντς να έχει τη διπλάσια κατοχή μπάλας, η Νότιγχαμ δεν δυσκολεύθηκε ιδιαίτερα να βρει το πρώτο της γκολ στο 14ο λεπτό με υπέροχο βολέ του Μπρέναν Τζόνσον, έπειτα από εκτέλεση φάουλ από δεξιά και ασταθή απομάκρυνση που του… έστρωσε τη μπάλα στο ύψος της μεγάλης περιοχής.

Με τους γηπεδούχους να αμύνονται μαζικά πίσω από τη μπάλα, η Λιντς ανέβασε στροφές και με επιθέσεις κυρίως από αριστερά χάρη στον ορεξάτο Γκνοντό κατάφερε να δημιουργήσει ρήγμα, όχι μία, ούτε δύο, αλλά τέσσερις φορές, ωστόσο, σε όλες ο πολύπειρος κίπερ Κέιλορ Νάβας είχε απάντηση, στην παρθενική του εμφάνιση με τη φανέλα της Φόρεστ.

Με δύο αλλαγές επέστρεψε στο τερέν η Νότιγχαμ, προκειμένου να βελτιώσει τις επιδόσεις της στο κράτημα της μπάλας και στην κόντρα επίθεση. Με τους νεοφερμένους Κόλμπακ και Οριέ, οι γηπεδούχοι πάτησαν καλύτερα στο τερέν, ισορρόπησαν τον αγώνα και έφτασαν σε 2-3 τελικές προσπάθειες που δεν έφεραν, όμως, το δεύτερο γκολ. Η διαχείριση του Στιβ Κούπερ, ωστόσο, ήταν απόλυτα επιτυχημένη, καθώς η ομάδα του απειλήθηκε ελάχιστα στο δεύτερο μισό του αγώνα και τελικά έφτασε σε ένα χρυσό τρίποντο, το οποίο άξιζε σύμφωνα με τη συνολική εικόνα του ματς.