Γ Εθνική : Στην 3η θέση ο Βύζας Μεγάρων, 2-1 τη Λευκίμμη

Πήρε αυτό που ήθελε στο εξ αναβολής παιχνίδι της 13ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου ο Βύζας Μεγάρων.

Οι “κιτρινόμαυροι” επικράτησαν με σκορ 2-1 της ΑΕ Λευκίμμης και αναρριχήθηκαν στην 3η θέση της βαθμολογίας με 24 βαθμούς, τρεις λιγότερους από τον δεύτερο ΑΟ Υπάτου.

Από την άλλη πλευρά, οι Κερκυραίου έμειναν στους 21 και θέλουν περισσότερους βαθμούς ώστε να αποφύγουν τυχόν σενάρια υποβιβασμού.

Το γκολ του Φυσαράκη με κεφαλιά στο 10ο λεπτό, μετά την εκτέλεση κόρνερ του Ντούνη, έδωσε τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να πάρουν νωρίς το προβάδισμα και να διαχειριστούν διαφορετικά στη συνέχεια την αναμέτρηση.

Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 42ο λεπτό ο Γκάγκο δεν έκανε σωστά το διώξιμο, ο Μπουντόπουλος έγινε αποδέκτης της μπάλας, πάσαρε στον αμαρκάριστο Ντούνη και ο τελευταίος με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Με το σημαντικό προβάδισμα στα πρώτα 45 λεπτά, η ομάδα των Μεγάρων είχε ακόμη πιο εύκολο έργο στη συνέχεια.

Οι Κερκυραίοι ανέβασαν στροφές στο δεύτερο μέρος, ρισκάροντας ακόμη περισσότερο και στο 50′ είχαν μεγάλη ευκαιρία όταν ο Γρηγοριάδης έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Χατζηστάμου έπιασε την εξ επαφής κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Χαλκίδη.

Στο 56΄ο Χατζηστάμου ξανά φάνηκε απειλητικός όταν σούταρε δυνατά από το ύψος της μεγάλης περιοχής, που βρήκε όμως σε ετοιμότητα τον γκολκίπερ του Βύζαντα.

Στο 84′ ο Ντούνης απείλησε από τα αριστερά και ένα λεπτό μετά, ήταν η σειρά του Βέρμπη να απειλήσει αλλά ο Χαλκίδης απέκρουσε.

Στο 86′ ο Τσεβανέδης πέτυχε γκολ για την ΑΕΛ αλλά ο βοηθός το ακύρωσε με υπόδειξη off-side.

Το τελικό 2-1 διαμορφώθηκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Βέρμπη.

Βύζας Μεγάρων (Δημήτρης Καλύκας) : Χαλκίδης, Κωνσταντινίδης (87′ Δρυμούσης), Φλέγγας, Φυσαράκης, Καραγιάννης (64′ Στρατιδάκης), Σαχόλι, Μπουντόπουλος (77′ Δουκάκης), Χατζημελετιάδης, Μουσκάι (63′ Μύρκος), Ντούνης (87′ Κακούσιος)

ΑΕ Λευκίμμης (Παναγιώτης Κορομπόνης) : Γκάκος, Ματσοβίλα, Βέρμπης, Γρηγοριάδης (54′ Γαστεράτος), Καρβούνης, Κωστακιώτης (85′ Παγκράτης), Πανταζής, Παπαγεωργίου, Πουλημένος, Χατζηστάμου, Λόμης (64′ Τσεβανέδης), Μπάλος (64′ Βέρμπης)