LaLiga : Ξέσπασε στην Έλτσε η Ρεάλ (vid)

Η Έλτσε ήταν η…άτυχη να βρεθεί στο δρόμο της Ρεάλ, που ξέσπασε για τις απώλειες στη Serie A, αν και προερχόταν από τη σπουδαία διάκριση της κατάκτησης του Παγκόσμιο Συλλόγων.

Με δύο γκολ από τον Καρίμ Μπενζεμά και δύο από τους Μάρκο Ασένσιο και Λούκα Μόντριτς, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 4-0 της Έλτσε για την 21η αγωνιστική της La Liga και μείωσε στους 8 πόντους τη διαφορά από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα (56 έναντι 48).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν στο 8ο λεπτό με το γκολ του Μάρκο Ασένσιο και στο 31’ διπλασίασαν τα τέρματά τους με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καρίμ Μπενζεμά.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου η Ρεάλ κέρδισε ένα ακόμα πέναλτι, με τον Γάλλο να ευστοχεί ξανά (3-0) και να καθαρίζει από το πρώτο ημίχρονο τη νίκη. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Λούκα Μόντριτς στο 80’.

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι) : Λούνιν, Αλάμπα, Καρβαχάλ (68′ Οντριοθόλα), Νάτσο Φερνάντεζ, Μιλιτάο, Θεμπάγιος (69′ Μόντριτς), Βαλβέρδε (68′ Τσουαμενί), Καμαβινγκά, Ροντρίγκο, Ασένσιο (81′ Αρίμπας), Μπενζεμά (78′ Μαριάνο Ντίαζ)

Έλτσε (Πάμπλο Ματσίν) : Μπαντία, Μαγκαγιάν, Ντιέγκο Γκονζάλεθ (73′ Λιρόλα), Ρόκο (58′ Βερδού), Κλερκ, Καρμόνα, Φιδέλ (58′ Μορέντε), Γκούτι (57′ Ντιόπ), Γκουμπάου, Πόνσε, Ντέκα (66′ Μπογιέ)