Super League : Πέρασε από τη Λαμία ο Ολυμπιακός

Άνετη νίκη για τον Ολυμπιακό στη Φθιώτιδα και έφτασε τους 49 βαθμούς, έναν λιγότερο από την ΑΕΚ που αγωνίζεται σε λίγη ώρα στην Τούμπα.

Αγώνας με λιγότερη σκοπιμότητα απ’ όση θα περίμεναν πολλοί, αλλά με το φυσιολογικό αποτέλεσμα. Η διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων ήταν τέτοια που δεν άφηνε περιθώρια στη Λαμία να πάρει κάτι κόντρα στον Ολυμπιακό. Παρότι οι γηπεδούχοι στάθηκαν εξαιρετικά, ειδικά στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης, ηττήθηκαν δίκαια με 3-0 από την ομάδα του Μίτσελ. Με το τελικό σκορ να αδικεί και τους δύο, καθώς έπρεπε να είναι μεγαλύτερο σε επίπεδο παραγωγής τερμάτων.

Είναι χαρακτηριστικό πως ο Ολυμπιακός πέραν των γκολ που σημείωσε, είχε τρία δοκάρια στο παιχνίδι, αλλά και μια τριπλή ευκαιρία που απλά… δε χάνεται! Δείχνοντας πως είναι σε καλή κατάσταση μια βδομάδα πριν το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό. Η Λαμία απ’ την άλλη, είχε κι αυτή δοκάρι και μάλιστα το πρώτο στο ματς, ενώ απείλησε σε 2-3 περιπτώσεις ακόμη, χωρίς να κατορθώσει να σκοράρει.

Το γκολ του Σαμασέκου στο τέλος του πρώτου μέρους ουσιαστικά έκρινε τα πάντα, καθώς ήταν το χρονικό σημείο τέτοιο, που «έκοβε» τα πόδια της Λαμίας που είχε ενθουσιασμό στο παιχνίδι της μέχρι τότε, παρότι ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος και είχε ήδη πολλές χαμένες ευκαιρίες. Ακολούθησαν τα τέρματα των Μπακαμπού και Μπιέλ που διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

To φιλμ

Δυστυχώς για τον Μίτσελ και τον Ολυμπιακό αναγκάστηκε πολύ νωρίς, μόλις στο 6ο λεπτό, να προβεί σε αλλαγή λόγω τραυματισμού αφού ο Γκάρι Ροντρίγκες, για πολλοστή φορά, αποχώρησε τραυματίας και έδωσε τη θέση του στον Μπιέλ.

Ο Ολυμπιακός ήθελε να μπει καλά στο ματς, η γηπεδούχος Λαμία άγγιξε το γκολ μόλις στο 4′ όταν ο Τζανδάρης, ύστερα από αντεπίθεση, έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι (κοντά στη δεξιά συμβολή) του Πασχαλάκη και άουτ με αριστερό σουτ εκτός περιοχής. Στο 6′, μετά από νέα αντεπίθεση της Λαμίας, ο Ρόμανιτς έκανε κεφαλιά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Μετά το μουδιασμένο ξεκίνημα και την αναγκαστική αλλαγή, ο Ολυμπιακός άρχισε σιγά σιγά να ανεβάζει την απόδοσή του και στο 22ο λεπτό έφτασε μια ανάσα από το 0-1. Και μάλιστα δεν έφτασε μία φορά κοντά στο γκολ αλλά τέσσερις στην ίδια φάση! Ο Ινμπόμ έβγαλε έξοχη κάθετη στον Μπακαμπού που μπήκε στην αντίπαλη περιοχή αλλά πλάγια αριστερά και πάσαρε με τακουνάκι (!) πίσω του στον Φορτούνη που έκανε το δεξί σουτ για να σώσει πριν από τη γραμμή ο Κορνέζος. Ο Μπιέλ πήρε… ριμπάουντ και σούταρε και απέκρουσε ο Γκαραβέλης. Ο Μπακαμπού πήρε ένα ακόμα ριμπάουντ αλλά και τη δική του προσπάθεια έσωσε πριν από τη γραμμή ο Κορνέζος. Και τέλος ο Κανός που είχε το 3ο… επιθετικό ριμπάουντ στην ίδια φάση, έκανε κεφαλιά για να μπλοκάρει ο Γκαραβέλης.

Στο 35′ ο Ολυμπιακός έφτασε ξανά μια… ανάσα από το γκολ. Ο Ινμπόμ… μιμήθηκε και απάντησε στον Τζανδάρη και με απίθανο δεξί σουτ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα στη δεξιά συμβολή των δοκαριών του Γκαραβέλη που έδειχνε ανήμπορος να αντιδράσει. Και σα να μην έφτανε αυτό, οκτώ λεπτά μετά, στο 43′ ο Κανός είχε νέο οριζόντιο δοκάρι (κοντά στην αριστερή συμβολή αυτή τη φορά), με δεξί σουτ από το όριο της μεγάλης περιοχής.

Τελικά ο… γόρδιος δεσμός για τον Ολυμπιακό λύθηκε λίγο πριν από το φινάλε του 1ου’ και πολύ «χορταστικού» ημιχρόνου. Ο Σαμασέκου πήρε τη μπάλα αρκετά μέτρα εκτός περιοχής και αφού πλησίασε λίγο εξαπέλυσε δεξί «κεραυνό» που κατέληξε στο δίχτυ της δεξιάς γωνίας του Γκαραβέλη που δεν είχε «απάντηση». Ήταν ένα γκολ-εξιλέωση για τον Αφρικανό χαφ που είχε βάλει ένα απίθανο αυτογκόλ στον α’ ημιτελικό Κυπέλλου με την ΑΕΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Το πρώτο μέρος «έκλεισε» με το τέρμα των «ερυθρόλευκων» που ασφαλώς άλλαξε την ψυχολογία της αναμέτρησης, καθώς η Λαμία είχε… βουνό να ανέβει βρισκόμενη πίσω στο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός ήταν πεσμένος συγκριτικά με τη φρενίτιδα του πρώτου 45λεπτου σε επίπεδο ευκαιριών τουλάχιστον. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε μόλις στο 58’, όταν ο Κορνέζος αρχικά έκανε λάθος, ο Μπακαμπού έφυγε μόνος απέναντι στον Γκαραβέλη, αλλά με υπερπροσπάθεια ο στόπερ της Λαμίας έκανε σωστό τάκλιν και διόρθωσε το λάθος του.

Τα πράγματα ξεκαθάρισαν για τον Ολυμπιακό, ακριβώς στη μία ώρα αγώνα. Στο 60’ οι Πειραιώτες βρήκαν και δεύτερο γκολ, τελειώνοντας το όποιο άγχος για το αποτέλεσμα. Ο Κανός με ωραία κάθε βρήκε τον Μπακαμπού που έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Λαμίας και πλάσαρε εύστοχα για το 0-2.

Το δεύτερο γκολ των Πειραιωτών, απλούστευσε τα πράγματα καθώς και η Λαμία το πήρε πλέον απόφαση πως δεν έχει ιδιαίτερη τύχη στο ματς. Ακολούθησαν μαζεμένες αλλαγές για τους δύο προπονητές, που είχαν αρχίσει ήδη να σκέφτονται ο μεν Βόκολος τα παιχνίδια που πρέπει να πάρει η ομάδα του στη μάχη για τη σωτηρία κι ο δε Μίτσελ το μεγάλο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό σε μια εβδομάδα.

Ο Βαλμπουενά στο 72’ είχε ένα σουτ που έφυγε άουτ, ενώ τρία λεπτά μετά ο Κορνέζος πήρε κεφαλιά, χωρίς να ανησυχεί τον Πασχαλάκη.

Οι φιλοξενούμενοι είδαν για τρίτη φορά προσπάθειά τους να σταματά στο δοκάρι, στο 78ο λεπτό. Ο Μπακαμπού ήταν αυτός που έκανε το πλασέ, για να στείλει την μπάλα και πάλι στο δοκάρι.

Τελικά παρά τη χαλάρωση στο ματς, ο Ολυμπιακός βρήκε και τρίτο γκολ στο 86’! Ο Χουάνγκ βρήκε τον Ελ Αραμπί, αυτός έκανε πολύ ωραία ενέργεια, βρήκε τον Μπιέλ που πλάσαρε τον Γκαραβέλη για το 0-3.

Από ένα σουτ των Ντε Βινσέντι και Ραμόν, δεν απείλησαν στις τελευταίες φάσεις της αναμέτρησης. Ο Ολυμπιακός δίκαια και πειστικά επικράτησε της Λαμίας, η οποία είχε αρχικά τον ενθουσιασμό του νέου προπονητή και της έλλειψης άγχους, όμως δεν μπορούσε να κοντράρει τους Πειραιώτες. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν πως ακόμη και χωρίς να βρεθούν στην καλύτερη μέρα τους, η ποιότητα που διαθέτουν καθορίζει με άνεση τις τύχες των αγώνων.

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος) : Γκαραβέλης, Αμπαντά, Βασιλαντωνόπουλος, Τζανετόπουλος, Κορνέζος, Ρόμανιτς (64′ Νούνιεζ), Τσιλούλης (74′ Καραμάνος), Τζανδάρης (80′ Μανούσος), Στάνκο (63′ Σλίβκα), Μαρτίνεζ (64′ Ντε Βινσέντι), Βέργος

Ολυμπιακός (Μίτσελ) : Πασχαλάκης, Ραμόν, Ρόντινεϊ, Μπα, Παπασταθόπουλος (64′ Ντόι), Σαμασέκου, Χουάνγκ, Κανός (80′ Μασούρας), Ροντρίγκες (6′ λ.τ. Μπιέλ), Φορτούνης (65′ Βαλμπουενά), Μπακαμπού (80′ Ελ Αραμπί)