Volley League : Πήγε για τη μεγάλη ανατροπή ο Παναθηναϊκός, ο Ολυμπιακός το ροζ φύλλο

Εκπληκτικό ματς στο Ρέντη, ανάμεσα σε δύο ομάδες που αναμετρήθηκαν πρόσφατα στα ημιτελικά του Challenge Cup.

Θέαμα, ανατροπές, υψηλού επιπέδου βόλεϊ ακόμα και σε ένα ματς που δεν κρινόταν κάτι δυο μέρες μετά από άλλο εξοντωτικό ψυχολογικά ματς. Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 3-2, κλείδωσαν το αβαντάζ οι ερυθρόλευκοι και τελικό ξεκαθάρισμα στα πλέι οφ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυναμικά την αναμέτρηση και με καλό σερβίς πήρε κόντρα επιθέσεις, αποκτώντας προβάδισμα τριών πόντων (8-5). Στην καλή απόδοση των γηπεδούχων από τα εννέα μέτρα δεν κατάφερε να βρει απάντηση ο Παναθηναϊκός, ο οποίος βρέθηκε πίσω με πέντε πόντους (15-10). Όμως, με τον Ερνάντες στο σερβίς, οι «πράσινοι» κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ και να βρεθούν μπροστά με το ελάχιστο προβάδισμα (15-16).

Μάλιστα, η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου στην… τελική ευθεία του σετ απέκτησε δύο πόντους διαφορά (20-22), ωστόσο οι παίκτες του Αλμπέρτο Τζουλιάνι ισοφάρισαν και με σκορ 25-23 πήραν το προβάδισμα στα σετ (1-0).

Στην επανάληψη, οι «πράσινοι» ήταν αυτοί που πήραν προβάδισμα δύο πόντων (1-3), με τον Ολυμπιακό να το ανατρέπει και να παίρνει θέση οδηγού (13-11). Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε (14-14), με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται το προβάδισμα έως την τελική ευθεία του σετ, όπου έφτασαν ισόπαλες (20-20).

Η μία ισοπαλία διαδέχθηκε την άλλη, με το σετ να οδηγείται στην παράταση. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε σε θέση set ball (25-24), μετά από λάθος challenge του Παναθηναϊκού για τέσσερις μπάλες των γηπεδούχων και στη συνέχεια ένας άσσος του Ζουπάνι… έκλεισε το σετ με σκορ 26-24 και διπλάσιασε τα σετ του Ολυμπιακού (2-0).

Ο Παναθηναϊκός στο τρίτο σετ κλήθηκε να βγάλει αντίδραση για να παραμείνει στο παιχνίδι. Οι «πράσινοι» με βελτιωμένο μπλοκ και καλό πρώτο χρόνο με Ρανγκέλ και Πετρέα πήραν γρήγορα προβάδισμα ασφαλείας. Μάλιστα, κατάφεραν να βρεθούν σε θέση set ball, όντας στο +11 (13-24), για να τελειώσουν το σετ και να μειώσουν σε 2-1 με σκορ 25-16.

Το «τριφύλλι», έχοντας αποκτήσει καλό μομέντουμ μετά το τρίτο σετ, βρέθηκε ξανά με προβάδισμα ασφαλείας (5-9). Ο Ολυμπιακός, μετά από time out του Τζουλιάνι, κατάφερε να βγάλει αντίδραση και από το -6 (11-17) έφερε το παιχνίδι στα ίσα 17-17.

Οι «πράσινοι» ανέκτησαν το προβάδισμα τους και με τον Αχιλλέα Μπάση στο σερβίς εκτόξευσαν τη διαφορά στο +6 (18-24) και ισοφάρισαν σε 2-2 με σκορ 25-19, οδηγώντας το παιχνίδι σε tie-break.

Στο tie-break η ομάδα του Ολυμπιακού ξεκίνησε καλύτερα από τον Παναθηναϊκό. Ωστόσο, ένα μπλοκ και μία κόκκινη στον Τράβιτσα έφεραν το tie-break στα ίσα (6-6). Από εκεί και πέρα, με πολύ καλό σερβίς οι «ερυθρόλευκοι» πήραν εύκολους πόντους και βρέθηκαν σε θέση set ball, match ball με τέσσερις πόντους διαφορά. Με άσσο του Ιντάλγκο, ο Ολυμπιακός έκλεισε το tie break με σκορ 15-10 και τη νίκη με 3-2 σετ.

Τα σετ: 25-23, 26-24, 16-25, 19-25, 15-10