LaLiga : Τρομερή ανατροπή της Μπέτις, σε ένα από τα πιο…τρελά ματς της φετινής LaLiga (vid)

Σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της εφετινής La Liga, με ανατροπές, με πέντε γκολ, δύο αποβολές και τέσσερα πέναλτι που έδωσε ο διαιτητής Ιγκλέσιας, η Μπέτις πήρε σημαντική εκτός έδρας νίκη επί της ουραγού Έλτσε.

Η Μπέτις έζησε ένα εφιαλτικό πρώτο δεκάλεπτο, καθώς η ομάδα του Αλικάντε προηγήθηκε 2-0. Αρχικά και με τη χρήση του VAR, δόθηκε πέναλτι σε ανατροπή του Τέτε από τον Αμπνέρ, με τον Φιδέλ να νικάει τον Κλαούντιο Μπράβο για το 1-0 στο 7ο λεπτό. Δύο λεπτά αργότερα με πολύ ωραίο συρτό σουτ, ο Λούκας Μπογέ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Στη συνέχεια η Μπέτις αποφάσισε να… παρουσιαστεί στο γήπεδο, αλλά δεν κατάφερε να δημιουργήσει ιδιαίτερα προβλήματα, με το καλό σουτ μέσα από την περιοχή του Πέρεθ στο 23ο λεπτό να είναι η καλύτερη στιγμή της στο πρώτο ημίχρονο.

Οι αλλαγές του Πελεγκρίνι στο δεύτερο ημίχρονο, έκαναν τη διαφορά, καθώς σκόραραν τρεις από τις αλλαγές του Χιλιανού τεχνικού. Στο 65΄ μείωσε σε 2-1 με πέναλτι ο Ιγκλέσιας, τρία λεπτά αργότερα με σέντρα σουτ ισοφάρισε ο Μιράντα, για να δώσει τελικά τη νίκη με πε΄πέναλτι στις καθυστερήσεις ο Γουίλιαν και ενώ νωρίτερα ο Μπαντία είχε αποκρούσει πέναλτι του Μπόρχα Ιγκλέσιας. Με εννιά παίκτες τελείωσε τον αγώνα η Έλτσε, λόγω αποβολής των Μαγκαγιάν και Ρόκο.