Serie A : Έχασε η Ίντερ στο Dall’Ara, ένα ακόμη βήμα πιο κοντά στον τίτλο η Νάπολι! (vid)

Η Μπολόνια επικράτησε 1-0 της Ίντερ και πλησιάζει στην επτάδα που ενδεχομένως να δώσει ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Οι «ροσομπλού» επικράτησαν 1-0 της κάκιστης Ίντερ και την άφησαν στο -18 από την κορυφή με τη Νάπολι να έρχεται κάθε αγωνιστική πιο κοντά στον τίτλο. Παράλληλα οι γηπεδούχοι πιέζουν για την έβδομη θέση η οποία ενδεχομένως στο τέλος της σεζόν να δώσει ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Με πολύ καλό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι, με τις δυο ομάδες να έχουν τις ευκαιρίες τους. Ωστόσο, η Μπολόνια στην αρχή του ματς ήταν λίγο καλύτερη από την Ίντερ και είχε περισσότερες φάσεις για να ανοίξει το σκορ.

Ο Σοριάνο μάλιστα στο 17ο λεπτό είχε μια τεράστια ευκαιρία για το 1-0, όταν έκανε ένα εκπληκτικό σουτ, με την μπάλα ωστόσο να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Ονάνα, ενώ πέντε λεπτά νωρίτερα είχε ακυρωθεί γκολ των γηπεδούχων. Από πλευράς των «νερατζούρι» ο Λαουτάρο στο 37ο λεπτό έχασε τη δική του ευκαιρία να ανοίξει το σκορ για την ομάδα του, όταν η κεφαλιά που έκανε πέρασε ξυστά από την εστία.

Μέχρι το σφύριγμα του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες (0-0).

Το δεύτερο ημίχρονο άνηκε περισσότερο στην Ίντερ, η οποία είχε μπει δυνατά και έβρισκε συνεχώς χώρους για να απειλήσει την αντίπαλη εστία. Αντίθετα η Μπολόνια έπαιζε κυρίως στις αντεπιθέσεις που ωστόσο όταν γινόταν αυτό, μπορούσε να δημιουργήσει προβλήματα στα αντίπαλα καρέ.

Μια από αυτές τις στιγμές ήρθε και στο 76ο λεπτό όταν ο Ορσολίνι έπιασε στον ύπνο την άμυνα της Ίντερ και νίκησε τον Ονάνα για το 1-0. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πάλευαν για την ισοφάριση και δημιουργούσαν συνεχώς ευκαιρίες, οι οποίες όμως πέρασαν όλες ανεκμετάλλευτες. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με την Ίντερ να παραμένει στην 2η θέση και να χάνει την ευκαιρία να ξεφύγει ακόμη περισσότερα βαθμολογικά και την Μπολόνια από την άλλη να ανεβαίνει στην 7η θέση με 35 βαθμούς. Μπήκε στο 84’ για τους γηπεδούχους ο Κυριακόπουλος.