Super League : “Καθάρισε” από το πρώτο ημίχρονο ο Άρης και ανέβηκε πέμπτος

Νικηφόρο σερί με τον Τόλη Τερζή στον πάγκο μετράει ο Άρης, που με κεκτημένη ταχύτητα από τη νίκη επί του ΟΦΗ στην Κρήτη την προηγούμενη αγωνιστική και παίζοντας εκπληκτικό ποδόσφαιρο κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, νίκησε τον Ατρόμητο 2-1 και πλέον πέρασε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Από την άλλη, οι ποδοσφαιριστές της ομάδας του Περιστερίου, δεν κατάφεραν να μπουν στον αγώνα, παρά το γεγονός ότι έδειξαν τη διάθεση να απειλήσουν. Το μόνο που έκαναν ήταν να μειώσουν προς το τέλος (81′) ρίσκαραν αλλά ήταν ήδη αργά.

Πολύ νωρίς δέχτηκαν το πρώτο γκολ (στο 8′ με τον Νταρίντα), η πίεση των γηπεδούχων ήταν ασφυκτική μέχρι που δέχτηκαν ένα ακόμη (στο 27′ με τον Ματέο Γκαρσία) και κάπου εκεί… η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

Μονόλογος ήταν για τν Άρη το πρώτο ημίχρονο που είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού.

Από την τρομερή πάσα του Πίρσμαν στον Ρουπ (8′) η μπάλα θα φτάσει στον Νταρίντα και αυτός με κοντινό διαγώνιο σουτ θα στείλει την μπάλα κάτω από τα χέρια του ανήμπορου να αντιδράσει Γιαννιώτα. Το 1-0 είναι γεγονός για τους γηπεδούχους.

Ο Άρης πέτυχε δεύτερο γκολ στο 11′ με τον Ματέο Γκαρσία (προηγήθηκε σουτ του Πάλμα στο δοκάρι), αλλά ο διαιτητής κατόπιν υπόδειξης του VAR to ακυρώνει γιατί ο Ρουπ ήταν σε θέση off side στην αρχή της φάσης.

Στο 17′ απίστευτη ευκαιρία του Άρη με τον Πάλμα που βρέθηκε τετ α τετ με τον Γιαννιώτη (προηγήθηκε καταπληκτική πάσα του Ματέο Γκαρσία), αλλά ο τερματοφύλακας του Ατρόμητου άπλωσε το χέρι του και απομάκρυνε την μπάλα

Στο 27′ καταπληκτική ατομική του Ρουπ – στο ύψος της μεγάλης περιοχής – που θα βρει μόνο του τον Νταρίντα, ο τελευταίος έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και ο Ματέο Γκαρσία που πήρε το ριμπάουντ, με κοντινό πλασέ θα διαμορφώσει το 2-0. Είναι το πρώτο του φετινό γκολ

Η πρώτη και τελευταία αξιόλογη παρουσία των ποδοσφαιριστών του Κόλαμ στα αντίπαλα καρέ σε αυτό το πρώτο ημίχρονο, ήταν στο 31′ με το απευθείας διαγώνιο σουτ του Ρομπάιγ (από τη σέντρα του Κεσχρίντα), η μπάλα έφυγε έξω από το αριστερό δοκάρι του Κουέστα.

Οι δύο ομάδες έριξαν… ταχύτητα στην επανάληψη. Ο Ατρόμητος προσπάθησε με υπομονή να κυκλοφορήσει την μπάλα, ο Άρης από την άλλη δεν έδειξε τη διάθεση να πετύχει κάτι περισσότερο στο σκορ. Οι “κίτρινοι” αρκέστηκαν στο 2-0 του πρώτου ημιχρόνου, έκλεισαν τους διαδρόμους προς την περιοχή του Κουέστα και όταν έκριναν ότι έπρεπε να “παγώσουν” τον ρυθμό το έκαναν έχοντας στο χώρο του κέντρου το τρίο των Ετέμπο – Νταρίντα και Ρουπ. Ο Γερμανός όσο αγωνίστηκε ήταν εκπληκτικός, ενώ σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες οι ενοχλήσεις που ένιωσε (αντικαταστάθηκε στο 58′ από τον Ντουκουρέ), δεν εμπνέουν ανησυχία.

Αυτοί ήταν που με την επιβλητική τους παρουσία, επέβαλαν τον ρυθμό του Άρη, ενώ σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε και ο Ματέο Γκαρσία.

Στο μεταξύ οι γηπεδούχοι έχασαν μοναδική ευκαιρία να πετύχουν τρίτο γκολ με τον Καμαρά (77′) όταν με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ σε άδεια εστία, ενώ στη συνέχεια της φάσης οι Περιστεριώτες δημιούργησαν την πρώτη τους απειλητική στιγμή με τον Ρομπάϊγ που δεν μπόρεσε να νικήσει στο τετ α τετ τον Κουέστα.

Ο Ατρόμητος στα τελευταία λεπτά πίεσε και κατάφερε να μειώσει στο 81΄ με το εκπληκτικό σουτ του Ρομπαϊγ (2-1), αλλά ταυτόχρονα ρίσκαρε μένοντας εκτεθειμένος στα μετόπισθεν. Σε μια τέτοια περίπτωση απειλήθηκε από τον Νταρίντα που με ένα βεβιασμένο σουτ και με καλές προϋποθέσεις έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 90′ ο Χριστοδουλόπουλος έφυγε μόνος στην αντεπίθεση, και αντί να δώσει στον αμαρκάριστο Γκρέι προτίμησε να σουτάρει στέλνοντας την μπάλα στο σώμα του Γιαννιώτη που ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του μαζί με τον Ρομπάιγ που άλλαξε την εικόνα του Ατρόμητου από τη στιγμή που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο.

Εκτός από την τριάδα (Ετέμπο – Ρουπ – Νταρίντα) καλή παρουσία για τον Άρη είχε ο Ματέο Γκαρσία αλλά και ο Μπράμπετς που “καθάρισε” πολλές επικίνδυνες φάσεις στα μετόπισθεν.

Άρης (Τόλης Τερζής): Κουέστα-Οντουμπάτζο, Μπράμπετς, Ενκουλού, Πίρσμαν, Ετέμπο, Ρουπ (58′ Ντουκουρέ), Νταρίντα, Ματέο Γκαρσία (67′ Ιτούμρπε) Πάλμα (80′ Χριστοδουλόπουλος), Καμαρά (80′ Γκρέι)

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Στρούγγης, Χατζηισαΐας, Ντε Μποκ, Οικονομίδης (69′ Κουέν) Αγκιμπού Καμαρά (69′ Φριτζόνσον), Γκονζάλες, Ροτάριου (75′ τζοβάρας), Ρομπάιγ, Τζαβίδας (63′ Κιάρτασον)