Βαριά ήττα του Ολυμπιακού στην Ιταλία (vid)

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μετά από καιρό παρουσίασε κακό πρόσωπο σε ματς της Ευρωλίγκα και γνώρισε δίκαια και εύκολη ήττα με 83-62 από τη Μιλάνο στο “Forum”, την πρώτη μετά τις 10 Ιανουαρίου, όταν και έχασε από τη Μονακό στο Πριγκιπάτο.

Οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν σε κακό βράδυ και στην επίθεση τους (17 ασίστ με 19 λάθη και 22/45 σουτ), ενώ και η άμυνα τους δεν σταμάτησε την ομάδα του Μεσίνα, που είχε 18/30 δίποντα, 12/30 τρίποντα, 20 ασίστ, 10 κλεψίματα και μόλις 11 λάθη.

Πλέον ο Ολυμπιακός με ρεκόρ 18-8 βλέπει το νικηφόρο σερί του να ολοκληρώνεται μετά από επτά ματς και να έχει παρέα στην κορυφή τις Ρεάλ και Μπαρτσελόνα, ενώ η Μιλάνο με ρεκόρ 10-15 και ένα ματς λιγότερο συνεχίζει να ελπίζει μαθηματικά για την οκτάδα, από την οποία απέχει τρεις νίκες.

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε με καλό ρυθμό στην επίθεση του με 4 γρήγορα λάθη και η Μιλάνο με πρωταγωνιστή τον Μέλι (5π. 2ριμπ.) στο ποστ προηγήθηκε με 12-7 (στο 6′).

Ο Παπανικολάου με έξι σερί πόντους οδήγησε σε επιμέρους σκορ 8-2 τον Ολυμπιακό και του έδωσε το προβάδισμα με 15-14 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με τους Ιταλούς μπροστά με 20-17 και να ελέγχουν το ρυθμό μην έχοντας κανένα λάθος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισαν να κάνουν φθηνά λάθη και έφτασαν τα 9 και σε συνδυασμό με τα επιθετικά ριμπάουντ της Μιλάνο ήταν πίσω στο σκορ με 27-22 (στο 15′).

Η διαφορά πήγε και στο +6 (32-26 στο 17′) με τις επιλογές των Πειραιωτών να είναι κακές στην επίθεση και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 35-32 μετά το δεύτερο προσωπικό τρίποντο του Γιαννούλη Λαρεντζάκη, ενώ συνολικά ο Ολυμπιακός έμεινε κοντά στο σκορ με τα μακρινά του σουτ (5/10).

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Forum ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να βρίσκουν εύκολα το δρόμο προς το ελληνικό καλάθι, τον Φαλ να φορτώνεται με τρία φάουλ και τη διαφορά να πηγαίνει για πρώτη φορά στους 13 (47-34 στο 25′) με επιμέρους σκορ 12-2 και τον Ολυμπιακό να καταρρέει!

Η διαφορά με 2/2 τρίποντα του Μπάρον πήγε και στους 15 (54-39 στο 27′) με την ερυθρόλευκη άμυνα να μην λειτουργεί καθόλου, ενώ αντίθετα και η επίθεση παρουσίαζε προβλήματα.

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Ολυμπιακό αρχικά να μειώνει σε 56-46, αλλά τη Μιλάνο με σερί 5-0 και buzzer beater τρίποντο του Ρίτσι να παίρνει προβάδισμα νίκης με 61-46!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες δεν είχαν καθόλου ψυχολογία και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 66-46 (στο 32′) και όλα έδειχναν να έχουν κριθεί. Στο 34ο λεπτό Βεζένκοφ και Ουόκαπ με 2/2 τρίποντα και ο Αμερικανός με νέο καλάθι μείωσαν σε 70-58, όμως ο Μπάρον και πάλι με τρίποντο έκανε το 74-58.

Δύο λεπτά πριν το τέλος όλα είχαν κριθεί με το σκορ για τη Μιλάνο στο 78-60 και στο φινάλε ο Ολυμπιακός γνώρισε τη δίκαιη ήττα με 83-62.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο όπου ο Ολυμπιακός δέχθηκε συνολικό επιμέρους σκορ 26-14 και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 61-46 στο 30′ μία διαφορά που δεν ανέτρεψε μέχρι το τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μπάρον που είχε 18 πόντους (6/8 σουτ), 5 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη και έκανε τη διαφορά κυρίως στο καθοριστικό τρίτο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 35-32, 61-46, 83-62

Μιλάνο (Μεσίνα): Ντέιβις 8, Τόμας, Λουαού-Καμπαρό 9, Μήτρου-Λονγκ 3, Τονούτ 7, Μέλι 10, Μπάρον 18, Νέιπιερ 9, Ρίτσι 8, Αλβιτί, Χάινς 6, Βόιγκτμαν 5

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 10, Κάνααν 2, Λούντζης, Λαρεντζάκης 6, Φαλ 4, Σλούκας 8, Βεζένκοφ 10, Παπανικολάου 8, Μπολομπόι, Πίτερς 5, Μπλακ 4, ΜακΚίσικ 5