Bundesliga : Πέρασε από το Mercedes Benz Arena η Μπάγερν (vid)

Καμία διάθεση να αλλάξουν «χέρια» τα… σκήπτρα στην Bundesliga αμαχητί!

Η Μπάγερν Μονάχου επέτρεψε στη Ντόρτμουντ να απολαύσει τη μοναξιά της κορυφής για λίγες ώρες, αλλά στην έδρα της Στουτγκάρδης, έκανε το καθήκον της! Επικράτησε με σκορ 2-1 (04/03) και ανέβηκε ξανά στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, όπου ισοβαθμεί με τους Βεστφαλούς.

Ντε Λιχτ (39′) και Τσούπο Μότινγκ (62′) τα γκολ για το σύνολο του Γιούλιαν Νάγκελσμαν, με τον πρώτο να στερεί τη χαρά του σκοραρίσματος από τον Ντίνο Μαυροπάνο, δύο λεπτά πριν «ανοίξει» τον δρόμο προς τη νίκη των Βαυαρών. Εν τέλει, υπήρξε ένα -εμμέσως- ελληνικό γκολ, μιας και ο μέχρι πρότινος παίκτης του ΠΑΣ Γιάννινα, Χουάν Χοσέ Περέα, «άνοιξε» λογαριασμό στην Bundesliga.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι, μόλις στο 13ο λεπτό, αλλά το σουτ του Ίτο, πέρασε ξυστά από το δεξί δοκάρι του Ζόμερ. Μάλιστα, «άγγιξαν» ξανά το γκολ στο 37′, αλλά ο Ντε Λιχτ απομάκρυνε την κεφαλιά του Μαυροπάνου, πάνω στη γραμμή!

Δύο λεπτά αργότερα (39′), από σέντερ μπακ έγινε… σέντερ φορ και με έναν «κεραυνό» περίπου από τα 30 μέτρα, έκανε το 1-0 για την Μπάγερν Μονάχου.

Παρά τις αρκετές αλλαγές προσώπων, οι Βαυαροί δεν κινδύνεψαν ιδιαίτερα, ούτε στο δεύτερο ημίχρονο. Αντιθέτως, στην πρώτη τους ευκαιρία πήραν προβάδισμα ασφαλείας.

Στο 62ο λεπτό, Μουσιάλα, Μίλερ και Τσούπο Μότινγκ «έκρυψαν» την μπάλα, με τον τελευταίο να την εμφανίζει στα δίχτυα, ξεκινώντας από νωρίς την… απόσβεση του νέου συμβολαίου που υπέγραψε.

Από εκείνο το χρονικό σημείο κι έπειτα, παρά την είσοδο των Μανέ, Σανέ και Γκνάμπρι, την τελευταία «λέξη» στο ματς, την είπε ο γνώριμος των ελληνικών γηπέδων, Χουάν Χοσέ Περέα.

Με κεφαλιά στο 88ο λεπτό, σκόραρε το πρώτο του γκολ στην Bundesliga, μετά τη μετακίνησή του στη Στουτγκάρδη από τον ΠΑΣ Γιάννινα το καλοκαίρι του 2022, το οποίο διαμόρφωσε το 2-1 ως τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Στουτγκάρδη (Μπρούνο Λαμπαντία): Μπρέντλοου, Αντόν, Μαυροπάνος, Ζαγκαντού, Ίτο, Έντο, Καραζόρ, Χαραγκούτσι, Ζιλ Ντίας (46′ Κουλιμπαλί), Φούχριχ (74′ Τομάς), Σίλας (74′ Περέα).

Μπάγερν Μονάχου (Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Ζόμερ, Στάνισιτς, Ουπαμεκανό, Ντε Λιχτ, Ντέιβις, Γκορέτσκα, Κίμιχ, Κομάν (63′ Γκνάμπρι), Μίλερ, Μουσιάλα (63′ Σανέ), Τσούπο-Μότινγκ (63′ Μανέ).