LaLiga : Νίκη-ανάσα για τη Βαγιαδολίδ (vid)

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε η Ρεάλ Βαγιαδολίδ, μετά τη σημαντική εντός έδρας νίκη με σκορ 2-1 επί της Εσπανιόλ.

Έχει κερδίσει 3 από τα 4 τελευταία παιχνίδια της εναντίον των Καταλανών στη La Liga, ενώ στο “Χοσέ Θορίγια”, η Ρεάλ Βαγιαδολίδ δεν έχει χάσει κανένα από τα τελευταία 10 παιχνίδια της εναντίον της Εσπανιόλ.

Πολύ καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου η Βαγιαδολίδ, προηγήθηκε με το αριστερό βολέ του Σάντσεθ στο 25ο λεπτό, ένα γκολ και με λίγη δόση τύχης, καθώς η μπάλα βρήκε στον Δαρδέρ και έκανε πολύ δύσκολη την αντίδραση του Πατσέκο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Καταλανοί ισορρόπησαν το παιχνίδι και είχαν τη σημαντικότερη φάση τους, στο 39ο λεπτό, όταν το σουτ του Πουάδο τράνταξε το αριστερό δοκάρι του Ασένχο.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πέτυχαν και 2ο τέρμα με τον Αγουάδο στο 62΄για να γράψει το τελικό 2-1 ο Μπρέθγουειτ στο 87ο λεπτό.