Super League : “Αέρας” από το Ηράκλειο η ΑΕΚ και τώρα Ολυμπιακός

Επιβλητική η ΑΕΚ στο “Γεντί Κουλέ”, δεν άφησε κανένα περιθώριο στον ΟΦΗ που είχε ένα καλό πρώτο ημίχρονο αλλά δεν ήταν αποτελεσματικός.

Με πρωταγωνιστή τον Νόρντιν Άμραμπατ, η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα από το Ηράκλειο επικρατώντας 3-0 του ΟΦΗ και πέρασε προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η ΑΕΚ μπορεί να ξέμεινε από επιθετικούς, αλλά αυτό δεν ήταν πρόβλημα για την Ένωση, καθώς με πρωταγωνιστή τον Άμραμπατ και κορυφαίο σε απόδοση τον Μάνταλο έφτασε σε άνετη νίκη επί του ΟΦΗ στο “Γεντί Κουλέ“, όπου επικράτησε 3-0.

Ο Άμραμπατ “ξεκλείδωσε” το ματς με γκολ στο 43′ και με τη βοήθεια του Πασαλίδη, ενώ στο 49′ έκανε το 0-2. Το τρίτο γκολ ήρθε στο 62′ από τον Γκατσίνοβιτς μετά από εξαιρετική ασίστ του Μάνταλου.

Χωρίς κάτι ιδιαίτερο κύλησε το πρώτο 15λεπτο στο “Γεντί Κουλέ“, με την ΑΕΚ να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού, αλλά τον ΟΦΗ να δημιουργεί την πρώτη καλή στιγμή στο 18′ όταν από σέντρα του Μπαλογιάννη, η κεφαλιά του Ντίκο, πέρασε ελάχιστα άουτ.

Δύο λεπτά μετά, από σέντρα του Γκατσίνοβιτς και κεφαλιά του Τσούμπερ, ο Τοράρισον βρηκε τη μπάλα, αλλά ο Μανδάς μπλόκαρε σταθερά, ενώ στο 22′ η κεφαλιά του Μουκουντί σταμάτησε πάνω στον γκολκίπερ των γηπεδούχων.

Η ΑΕΚ είχε την πρώτη μεγάλη φάση στο ματς στο 27′ με το σουτ του Γκατσίνοβιτς να αποκρούεται εντυπωσιακά σε κόρνερ από τον Μανδά, ενώ στο 33′ ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Λάρσον στον Βίντα, με τον Διαμαντόπουλο να τιμωρεί με κίτρινη τον Κροάτη για θέατρο και το VAR να συμφωνεί μαζί του.

Ο Τσούμπερ στο 35′ σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά ο Διαμαντής απομάκρυνε με προβολή για να έρθει το γκολ για την Ένωση στο 43′. Ο Μάνταλος εκτέλεσε πανέξυπνα φάουλ, ο Άμραμπατ μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή, έκανε σέντρα-σουτ με τη μπάλα να χτυπά στον Πασαλίδη και να καταλήγει στα δίχτυα του ΟΦΗ για το 0-1.

Οι γηπεδούχοι μέσα σε ένα λεπτό, στο 45′ έχασαν δύο σπουδαίες ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν. Αρχικά με τη συνεργασία των Τοράλ–Ντίκο, ο Μπάκιτς σούταρε μέσα από την περιοχή για να διώξει με τα πόδια σε κόρνερ ο Αθανασιάδης, ο οποίος είχε μία ακόμα σπουδαία επέμβαση στην εξέλιξη της φάσης σε σουτ του Μπαλογιάννη.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με την ΑΕΚ να πιέζει ψηλά για δεύτερο γκολ, το οποίο βρήκε άμεσα. Στο 49′! Από κόρνερ του Μάνταλου, οι παίκτες του ΟΦΗ δεν μπόρεσαν να διώξουν, ο Γιόνσον έκανε νέο γέμισμα, ο Πασαλίδης πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Διαμαντής ζήτησε φάουλ στην πίεση του Βίντα και οι γηπεδούχοι σταμάτησαν να παίζουν, όχι όμως και ο Άμραμπατ ο οποίος εκτέλεσε στην κίνηση για το 0-2. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ, αλλά το VAR συμφώνησε με την απόφαση του Διαμαντόπουλου.

Ο ΟΦΗ προσπάθησε να συνέλθει από το 0-2 και στο 55′ ο Μπάκιτς εκτέλεσε φάουλ από τη γραμμή του κέντρου, ο Αθανασιάδης ήταν εκτός θέσης, αλλά με πίσω βήματα πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ αποτρέποντας το 1-2, ενώ στο 57′ το σουτ του Ντίκο πέρασε πάνω από την εστία.

Η ΑΕΚ “τελείωσε” το ματς στο 62′, όταν από εξαιρετική ενέργεια του Μάνταλου, ο οποίος με κάθετη έβγαλε σε θέση βολής τον Γκατσίνοβιτς που δεν είχε πρόβλημα να νικήσει τον Μανδά για το 0-3.

Στο 73′ το σουτ του Μεγιάδο, πέρασε άουτ, όπως και η προσπάθεια του Χατζισαφί δύο λεπτά μετά. Στο 86′ Ο Φαν Βέερτ σούταρε αλλά ο Μανδάς έκανε μεγάλη επέμβαση, ωστόσο ο Ολλανδός εκτέλεσε από θέση off side με το σημαιάκι να μην σηκώνεται.

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας) : Μανδάς, Τοράρινσον, Διαμαντής, Πασαλίδης, Μπαλογιάννης (67′ Μπιφουμά), Λάρσον (88′ Μαρινάκης), Ντιουσέ, Μεγιάδο, Μπάκιτς (88′ Τσιλιανίδης), Τοράλ (67′ Μοσκέρα), Ντικό (74′ Γκρένινγκ)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα) : Αθανασιάδης, Χατζισαφί, Ρότα, Μουκουντί, Βίντα, Πινέδα (76′ Φράνσον), Μάνταλος (82′ Σιντιμπέ), Γιόνσον, Γκατσίνοβιτς, Άμραμπατ (78′ Ελίασον), Τσούμπερ (81′ Φαν Βέερτ)