Super League : Μισή ντουζίνα γκολ από τον καταιγιστικό ΠΑΟΚ, “έσπασε” το ρεκόρ του Κούδα ο Τζίμας!

Μεστός και ουσιαστικός ο ΠΑΟΚ, βρήκε δίχτυα με πολλούς και διαφορετικούς τρόπους κόντρα στον Ιωνικό και πήρε ένα σημαντικό τρίποντο ενόψει των play off. Σκόραραν Κωνσταντέλιας και Τζίμας, έσπασε το ρεκόρ του Κούδα ο δεύτερος!

Έτσι κι αλλιώς ήταν το φαβορί της αναμέτρησης ο ΠΑΟΚ, όμως οι παίκτες του Ράζβαν Λουτσέσκου μετέτρεψαν το ματς σε πάρτι με καλεσμένο τον Ιωνικό. Ο «δικέφαλος» είχε όρεξη στο παιχνίδι του, αποφασιστικότητα και σκόραρε μόλις στο 2ο λεπτό για να απομακρύνει το όποιο άγχος. Όλα έγιναν εύκολα και από εκεί και πέρα ανέλαβαν δράση οι Νάρεϊ και Ζίβκοβιτς που βρέθηκαν σε εκπληκτική βραδιά!

Ο Γερμανός εξτρέμ είχε τρεις ασίστ στα 58 λεπτά που αγωνίστηκε. Απ’ το δικό του πόδι ο Ρομαό άθελά του πέτυχε αυτογκόλ για να ανοίξει το σκορ νωρίς. Ακολούθησε ένα εξάλεπτο «φωτιά» με τρία γκολ (Κωνσταντέλιας, Μπράντον, Ζίβκοβιτς). Ο Κεντζιόρα έβαλε το πέμπτο και κάπου εκεί… κατέβασε ταχύτητα ο ΠΑΟΚ, έχοντας όμως κι ένα δοκάρι με τον Τάισον. Για να έρθει τελικά ο νεαρός Τζίμας στις καθυστερήσεις να βάλει και έκτο!

Η βραδιά θα μείνει αξέχαστη για τον Κωνσταντέλια που σκόραρε στα γενέθλιά του και αποθεώθηκε, ενώ ντεμπούτο στο Πρωτάθλημα έκανε ο Ρικάρντο. Βέβαια, όλα αυτά τα επισκίασε ο Τζίμας. Ο νεαρός έγινε ο νεότερος ηλικιακά σκόρερ στην ιστορία του ΠΑΟΚ, αφήνοντας δεύτερο τον Γιώργο Κούδα!

Τα όποια πλάνα των δύο προπονητών, είχαν την εξής ουσία: Αυτό του ΠΑΟΚ «βγήκε» περισσότερο απ’ όσο θα ονειρευόταν ο Λουτσέσκου κι εκείνο του Ιωνικού έγινε… κουρελόχαρτο απ’ το 2ο λεπτό του ματς.

Σε εκείνο το λεπτό οι γηπεδούχοι άρχισαν να σκοράρουν. Ο Ράφα Σοάρες έδωσε στον Ζίβκοβιτς, ο Σέρβος έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Νάρεϊ έκανε το γύρισμα προς την εστία και η μπάλα βρήκε πάνω στον Ρομαό και κατέληξε στα δίχτυα. Αυτογκόλ για τον έμπειρο παίκτη της ομάδας της Νίκαιας.

Οι φιλοξενούμενοι στο 15’ έγιναν απειλητικοί, όταν ο Σεμπά σούταρε δυνατά και είδε την μπάλα να φεύγει δίπλα απ’ το δοκάρι του Κοτάρσκι. Δύο λεπτά μετά, ο ΠΑΟΚ σκόραρε αλλά ο Μπράντον ήταν εκτός θέσης όπως αποδείχθηκε απ’ τον έλεγχο της φάσης κι έτσι δεν μέτρησε το γκολ.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο 19’. Ο Μασάς έδωσε στον Σεμπά, με τον τελευταίο από πλεονεκτική θέση να αστοχεί! Κάπου εκεί άρχισε ο… εφιάλτης για τον Ιωνικό.

Στο 23’ ο ΠΑΟΚ προειδοποίησε, με τον συνδυασμό Ζίβκοβιτς-Νάρεϊ και την παρέμβαση Ρουμπουλάκου που έσωσε την ομάδα του. Ένα λεπτό μετά, ήρθε το 2-0.

Ο Ντάντας έκανε ωραία πάσα στα δεξιά όπου βρισκόταν ο Νάρεϊ, αυτός γύρισε στον Κωνσταντέλια που γιόρτασε με γκολ τα γενέθλιά του, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Η ορμή του ΠΑΟΚ δε μειώθηκε καθόλου και στο 28’ ήρθε το τρίτο γκολ. Η σέντρα απ’ τον ορεξάτο Νάρεϊ, ο Μπράντον ξέφυγε απ’ τον Τσιγκρίνσκι και από κοντά δε δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Χουτεσιώτη για το 3-0.

Πριν… ανασάνει ο Ιωνικός, ήρθε και το τέταρτο. Στο 30’ ο Ζίβκοβιτς έδειξε την κλάση του, «τσιμπώντας» με το αριστερό και στέλνοντας τη μπάλα στη γωνιά του Χουτεσιώτη για το 4-0. Μέσα σε έξι λεπτά, ο ΠΑΟΚ πέτυχε τρία γκολ.

Ο «δικέφαλος» είχε μετατρέψει απ’ το ημίωρο το παιχνίδι σε… παράσταση. Στο 39’ απείλησε και πάλι, με τον Ζίβκοβιτς να εκτελεί κόρνερ, ο Νάσμπεργκ πήρε την κεφαλιά αστοχώντας καθώς η μπάλα έφυγε άουτ.

Το πρώτο μέρος έφτασε στο τέλος του, με τους γηπεδούχους να έχουν κρίνει το αποτέλεσμα και αφήνοντας μοναδικό ερωτηματικό το τελικό σκορ. Ο Ιωνικός ήδη είχε το μυαλό του στα επόμενα ματς.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε καταστροφικά για τους φιλοξενούμενους καθώς στο 49ο λεπτό ο Μασάς έσπρωξε με το χέρι του το Νάσμπεργκ και είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα με αποτέλεσμα να αφήσει την ομάδα του με 10 παίκτες. Στο 54 ο ΠΑΟΚ βρήκε και πέμπτο γκολ με τον Τόμας Κετζιόρα. Ο Πολωνός πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι μετά από εκτέλεση φάουλ του Νάρεϊ και με προβολή έκανε το 5-0.

Ο Δικέφαλος κατέβασε τους ρυθμούς του αλλά θα μπορούσε να φτάσει και σε έκτο τέρμα αλλά το δυνατό σουτ του Τάισον τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Χουτεσιώτη. Οι δυο προπονητές προχώρησαν σε αρκετές αλλαγές δίνοντας ανάσες σε σημαντικούς παίκτες. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Στέφανος Τζίμας, ο οποίος στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 6-0.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Ίνγκασον, Νάσμπεργκ, Ράφα Σοάρες, Ντάντας, Αουγκούστο (58’ Ελ Καντουρί), Νάρεϊ (58’ Τάισον), Ζίβκοβιτς (76’ Ρικάρντο), Κωνσταντέλιας (71’ Μπίσεσβαρ), Μπράντον (71’ Τζίμας)

Ιωνικός (Μιχάλης Γρηγορίου): Χουτεσιώτης, Σόουζα, Τσιγκρίνσκι, Ρομαό, Αντούνες (46’ Τσίμπσαχ), Ρουμπουλάκου, Κάνιας, Λοβέρα (77’ Πογοσιάν), Μασάς, Σεμπά (77’ Τσιριγώτης), Μάντζης (77’ Μάνος)