Basket League : Με επιθετική πολυφωνία η ΑΕΚ επιβλήθηκε του Κολοσσού (vid)

Ένα ακόμη βήμα για μία θέση στην τετράδα της κανονικής περιόδου έκανε η ΑΕΚ που επικράτησε με 95-89 του Κολοσσού για τη 18η αγωνιστική και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 11-7. Στο 8-9 υποχώρησε η ομάδα της Ρόδου που ωστόσο παραμένει σε απόσταση ασφαλείας σε θέση πλέι οφ.

Η ΑΕΚ είχε επιθετική πολυφωνία με έξι παίκτες να τελειώνουν με διψήφιο αριθμό πόντων, ωστόσο ο Κένι Γουίλιαμς τελείωσε με 21 πόντους και 9/9 δίποντα, ενώ την ίδια στιγμή ο Κωστής Γόντικας είχε 17 πόντους με 7/9 δίποντα. Ωστόσο ο Ηλίας Καντζούρης πήρε λύσεις και από τους Βλάντο Γιάνκοβιτς (14 πόντοι), Δημνήτρη Φλιώνη (10 πόντοι, 6 ασίστ, 4 ριμπάουντ), Γιάνις Στρέλνιεκς (12 πόντοι) και Πιέρ Οριόλα (10 πόντοι, 7 ριμπάουντ).

Για τον Κολοσσό που κατάφερε να καλύψει τις διψήφιες διαφορές με τις οποίες βρέθηκε πίσω στο σκορ, ο Τι Τζέι Σταρκς τελείωσε με 20 πόντους, ο Μάικλ Ντίξον είχε 12, ενώ από 11 σημείωσαν οι Δημήτρης Κατσίβελης, Γιανίκ Μορέιρα και Κρίστοφερ Κόφι.

Με τους Γουίλιαμς και Γόντικα να σκοράρουν διαδοχικά για την ΑΕΚ οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα από την αρχή της αναμέτρησης (10-4 στο 4′) με τον Κολοσσό όμως να απαντά με σερί 7-0 και να παίρνει το πρώτο του προβάδισμα με 11-10 στο 6′. Ο Οριόλα έδωσε κι εκείνος επιθετικές λύσεις στους «κιτρινόμαυρους» που ανέκτησαν το προβάδισμα και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 23-19. Ο Γιάνκοβιτς με έξι σερί δικούς του πόντους εδραίωσε το προβάδισμα της ομάδας του (32-26) με τους φιλοξενούμενους όμως να βρίσκουν και πάλι λύσεις και με τα τρίποντα του Σταρκς να προσπερνά με 32-35. Ο Γιάνκοβιτς συνέχισε να είναι απειλή για το αντίπαλο καλάθι και η ΑΕΚ που πήρε σκορ και από τους Μάιλς και Γουίλιαμς πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 51-46.

Φλιώνης και Γόντικας αύξησαν το προβάδισμα της ΑΕΚ στις αρχές του δευτέρου μέρους με τον διεθνή σέντερ να σημειώνει διαδοχικούς πόντους και να στέλνει την ομάδα του στο +15 (65-50). Ο Στάρκς έδινε λύσεις στον Κολοσσό όμως η ΑΕΚ έχοντας περισσότερες λύσεις συντήρησε τη διαφορά και έκλεισε την τρίτη περίοδο με 81-68. Στις αρχές της 4ης περιόδου οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα επιμέρους 10-2 με το οποίο πλησίασαν σε 83-78, όμως η ΑΕΚ με τον Γουίλιαμς να συνεχίζει να είναι απόλυτα εύστοχος στα δίποντα διατήρησε το προβάδισμά της και κατάφερε να ξεφύγει με 95-86 ένα λεπτό πριν από το τέλος. Ο Γιαννόπουλος με τρίποντο μείωσε στο τελικό 95-89 «ισοφαρίζοντας» παράλληλα και τη διαφορά από το παιχνίδι στη Ρόδο.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 51-46, 81-68, 95-89.