Premier League : Πατάει…γκάζι η Τσέλσι, “λύτρωση” για Έβερτον (vids)

Η Τσέλσι πέρασε από την έδρα της Λέστερ με 3-1 και πλησίασε στα ευρωπαϊκά εισιτήρια, ενώ η Τότεναμ νίκησε με 3-1 τη Νότιγχαμ και έκανε αποφασιστικό βήμα για την τετράδα.

Η Τσέλσι δείχνει σφυγμό! Λίγες ημέρες μετά τη μεγάλη πρόκριση επί της Ντόρτμουντ, οι Λονδρέζοι επικράτησαν 3-1 της Λέστερ στο «King Power Stadium» για να πάρουν τη δεύτερη σερί νίκη τους στο πρωτάθλημα και τρίτη συνεχόμενη συνολικά.

O Τσίλγουελ στο 11ο λεπτό έδωσε προβάδισμα στην Τσέλσι και μάλιστα πανηγύρισε έντονα το γκολ απέναντι στην πρώην ομάδα του, δείχνοντας τα αυτιά του. Στο 34’ δε οι Λονδρέζοι βρήκαν δεύτερη φορά τον δρόμο προς τα δίχτυα, αλλά το τέρμα του Φέλιξ ακυρώθηκε για οφσάιντ και πέντε λεπτά αργότερα ο Πάτσον Ντάκα ισοφάρισε σε 1-1. Παρόλα αυτά, η Τσέλσι βρήκε εκ νέου απάντηση πριν βγει το ημίχρονο, αφού στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Έντσο Φερνάντες με υπέροχη ασίστ βρήκε τον Χάφερτς για το 2-1. Ο Μούντρικ στο 75’ βρήκε δίχτυα για πρώτη φορά με τα μπλε, αλλά το τέρμα του δεν μέτρησε για οφσάιντ αλλά ο Κόβατσιτς τρία λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Αντίδραση έβγαλε η Τότεναμ μετά τον αποκλεισμό από τη Μίλαν στο Champions League, επικρατώντας με 3-1 της Νότιγχαμ Φόρεστ και ξέφυγε στο +6 από την πέμπτη Λίβερπουλ που έχει ματς λιγότερο. Ο Ρισάρλισον βρήκε δίχτυα στο 4’ αλλά το τέρμα του δεν μέτρησε, με την Τότεναμ να συνεχίζει να πιέζει και να πηγαίνει με ισχυρό προβάδισμα στα αποδυτήρια, αφού ο Κέιν στο 19’ και στο 35’ βρήκε δίχτυα για το 2-0. Μάλιστα, ο Βρετανός φορ έπιασε τους Όουεν και Σίρερ στη λίστα με τους παίκτες που έχουν σκοράρει για 6 σεζόν τουλάχιστον 20 γκολ στην Premier League.

Ο Ρισάρλισον στο 62’ σέρβιρε το 3-0 του Σον, με τη Νότιγχαμ στο 81’ να βρίσκει το γκολ της τιμής για το 3-1, που παρέμεινε ως το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, αφού ο Αντρέ Αγιού στο 90’+6′ αστόχησε σε πέναλτι για να μειώσει ακόμη περισσότερο το σκορ για λογαριασμό των φιλοξενούμενων.

Σπουδαία νίκη για την Έβερτον, η οποία λύγισε με 1-0 την Μπρέντφορντ και της έκοψε το αήττητο σερί 12 αγώνων που έτρεχε. Ο ΜακΝιλ πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του αγώνα πέτυχε το μοναδικό τέρμα, στέλνοντας τα «ζαχαρωτά» στο +2 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Τέλος, στο 2-2 έμεινε η Λιντς με την Έβερτον σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι με διακυμάνσεις στο σκορ.