“Άλωσε” την “Αγιά-Σοφιά” ο Ολυμπιακός και έβαλε…φωτιά στα play off!

Μεγάλη εμφάνιση και νίκη στο Opap Arena για τον Ολυμπιακό, που μείωσε τη διαφορά από την ΑΕΚ και έδωσε νέο ενδιαφέρον στα επερχόμενα play off.

Το πιο συναρπαστικό και αμφίρροπο πρωτάθλημα των τελευταίων ετών ολοκλήρωσε την κανονική του περίοδο με ένα τρομερό ντέρμπι στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Η ΑΕΚ ήταν αυτή που κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο (72-28% η κατοχή), δημιούργησε φάσεις για γκολ (7-2 οι τελικές), ψάχνοντας τη νίκη που θα τη διατηρούσε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ωστόσο, ο Ολυμπιακός που έπαιζε το τελευταίο του χαρτί για να μπει δυνατά στο κυνήγι του τίτλου έβγαλε στο χορτάρι της OPAP Arena… φονικές αντεπιθέσεις, προηγήθηκε με 0-3 στο 66′ (με αυτογκόλ του Μουκουντί και τέρματα των Μπακαμπού και Κανός) και παρότι έμεινε με δέκα παίκτες (αποβολή Μπιελ στο 70′) και δέχθηκε γκολ από τον Τσούμπερ, κράτησε τη νίκη και υποχρέωσε την ΑΕΚ στην πρώτη ήττα στο νέο της σπίτι.

Παράλληλα, μείωσε στους 3 βαθμούς από την Ένωση ενόψει των 10 αγωνιστικών των Play Off και στους 5 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό.

Η Ένωση είχε την κατοχή της μπάλας και ασκώντας έντονη πίεση μπήκε πολύ δυνατά στο ματς. Οι «καθαρές» ευκαιρίες της ήταν δύο φάσεις στις οποίες ο Αραούχο πετάχτηκε στην «πλάτη» της άμυνας και προσπάθησε να προλάβει τον Πασχαλάκη. Στην πρώτη (19΄) τον πρόλαβε ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού, στη δεύτερη (45+1΄) έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ. Επίσης, μια κεφαλιά του Πινέδα στο 31΄ από τα δέκα μέτρα, απέκρουσε ο Πασχαλάκης. Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να αξιοποιήσουν την ταχύτητα του Μπακαμπού και έχασαν πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 34΄ με τον Γάλλο να πλασάρε και τον Αθανασιάδη να αποκρούει με μικρή δόση τύχης.

Μετά από ένα πολύ γεμάτο πρώτο μέρος, με έντονες συγκινήσεις εκατέρωθεν, οι δύο αντίπαλοι επέστρεψαν στο τερέν για τη συνέχεια, χωρίς αλλαγές. Σαφής η οδηγία του Μίτσελ για να κρατήσουν οι παίκτες του περισσότερη ώρα τη μπάλα στην κατοχή τους και του Αλμέιδα να συνεχίσουν οι παίκτες του σε υψηλό τέμπο με πίεση από την πρώτη πάσα. Την πρώτη επίσκεψη στα αντίπαλα καρέ έκανε στο 49′ η Ένωση με άστοχο σουτ του Γκατσίνοβιτς.

Ένα λεπτό αργότερα, το σκορ άνοιξε, αλλά από την άλλη πλευρά του γηπέδου. Ο Μπιέλ στην αγαπημένη του κίνηση από δεξιά, πήρε τη μπάλα από τον Μπακαμπού, έκανε κίνηση προς την περιοχή, πλάσαρε, η μπάλα άλλαξε πορεία πάνω στον Μουκουντί και κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1.

Πριν προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ήρθε και το 0-2, με δύο πάσες. Ο Σαμασέκου έσπρώξε τη μπάλα προς τον Φορτούνη, εκείνος είδε την κίνηση του Μπακαμπού ανάμεσα στα στόπερ, του πέταξε ιδανικά τη μπάλα κι εκείνος αφού την κατέβασε κι έφτασε στην περιοχή, πλάσαρε με το αριστερό κάτω από τα πόδια του Αθανασιάδη! Ο απόλυτος αιφνιδιασμός!

Τα γκολ του Ολυμπιακού βραχυκύκλωσαν εντελώς τη μηχανή της ΑΕΚ, με τους γηπεδούχους να γεμίζουν άγχος και βιασύνη στις επιλογές. Η ανάγκη, μάλιστα, να επιστρέψουν στο ματς, τους οδήγησε σε άναρχη προώθηση προς την εστία του Πασχαλάκη, με αποτέλεσμα να έρθει και το 0-3 στο 67′! Ο Μπακαμπού έφυγε ξανά στην αντεπίθεση, πάσαρε ιδανικά στον Κανός, ο οποίος από κοντά σημάδεψε σωστά στη δεξιά γωνία μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Τρία λεπτά αργότερα, άλλαξαν οι ισορροπίες του αγώνα, λόγω της απερίσκεπτης ενέργειας του Μπιέλ να πάρει δεύτερη κάρτα και να αφήσει την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να φτάσουν στην τεράστια νίκη, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν μόνο το γκολ της τιμής με ωραίο σουτ εκτός περιοχής του Τσούμπερ στο 81′

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Άμραμπατ (66′ Ελίασον), Γιόνσον (65′ Τσούμπερ), Γκατσίνοβιτς (65′ Γκαρσία), Πινέδα, Αραούχο

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ντόη, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Χουάνγκ (90+1′ Ρέτσος), Σαμασέκου, Μπιέλ, Φορτούνης (72′ Βρουσάι), Κανός (80′ Μασούρας), Μπακαμπού (73′ Ελ Αραμπί)