Serie A : Ούτε τη Σαλερνιτάνα η Μίλαν και ορατός ο κίνδυνος να μείνει εκτός τετράδας (vid)

Σε…κακό φεγγάρι η Μίλαν, που δεν κατάφερε να κερδίσει τη Σαλερνιτάνα και μπορεί να μπήκε ξανά στην τετράδα αλλά το μέλλον προβλέπεται δυσοίωνο.

Το συγκρότημα του Στέφανο Πιόλι έχασε την ευκαιρία να εδραιωθεί για τα καλά στην πρώτη τετράδα και να πιάσει την συμπολίτισσα Ίντερ στη 2η θέση, ενώ οι «βυσσινί» του ιταλικού νότου, πήραν «χρυσό» βαθμό και ξέφυγαν στο +7 από την επικίνδυνη ζώνη.

Δεν μπήκε καλά στο ματς η Μίλαν και αντιμετώπιζε προβλήματα από την πίεση της Σαλερνιτάνα και την ικανότητά της να κρατά μπάλα. Χαρακτηριστικό είναι το ότι η πρώτη υποψία καλής στιγμής ήταν στο 23’ όταν ο Λεάο έκανε σέντρα σουτ και κανένας δεν μπήκε στην πορεία της μπάλας, ενώ στο 29’ το ανάποδο ψαλίδι του Ζιρού πέρασε μόλις πάνω από το οριζόντιο.

Στο μισάωρο, οι Rossoneri ήταν εκείνοι που φάνηκε ότι ανεβαίνουν, όμως ήταν η ομάδα του Πάουλο Σόουζα που έχασε δύο απίστευτες ευκαιρίες έπειτα από ισάριθμα σοβαρά ατομικά λάθη από τους γηπεδούχους. Στο 33’ ο Μπενασέρ έκανε το πρώτο γυρίζοντας επικίνδυνα στον Μενιάν, ο Κάστανος πήρε, όμως το αριστερό σουτ του πέρασε μόλις έξω και στο 43’ ο Τιάο έκανε κακή εκτίμηση ως τελευταίος παίκτης, ο Ντιά έφυγε ολομόναχος στο ξέφωτο, όμως ο Γάλλος keeper βγήκε και εκτός περιοχής τον έκοψε με προβολή.

Και αφού η Σαλερνιτάνα δεν αξιοποίησε καμία από τις σούπερ φάσεις της, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, δέχθηκε εκείνη το γκολ, όταν ο Μπενασέρ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ζιρού νίκησε τους αμυντικούς για το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος η Σαλερνιτάνα ήταν αυτή που κατάφερε να σκοράρει και να φέρει την αναμέτρηση στα ίσια στο 61′ όταν βγήκε ωραία στην επίθεση από τα αριστερά έγινε η παράλληλη μπαλιά με τον Ντιά να κάνει την προβολή και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φτάσουν σε ένα δεύτερο γκολ και είχαν πολλές και χαμένες ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ με τον Οριγκί και τον Ιμπραχίμοβιτς αλλά το 1-1 παρέμεινε μέχρι και το όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων.

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι) : Μενιάν, Καλουλού, Τομόρι, Ερναντέζ, Τιό, Σαλεμάκερς (77′ Φλορέντζι), Μπενασέρ (85′ Τονάλι), Κρούνιτς, Ντίαθ (62′ Ντε Κετελάρε), Λεάο (63′ Οριγκί), Ζιρού (62′ Ιμπραχίμοβιτς).

Σαλερνιτάνα (Πάουλο Σόουζα) : Οτσόα, Γκιομπέρ, Ντανίλιουτς, Πιρόλα (68′ Λοβάτο), Μαζόσο (83′ Σαμπιά), Μπόχινεν (83′ Τορνιγκόι), Κουλιμπαλί, Μπράνταριτς, Κάστανος, Καντρέβα (68′ Μπονατσόλι), Ντιά.