ΑΕΚ για μεγάλα πράγματα, νίκησε τη Γαλατά και προκρίθηκε!

Η ΑΕΚ επικράτησε με 92-78 της Γαλατασαράι στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του 11ου ομίλου και “σφράγισε” την πρόκρισή της στα προημιτελικά του Basketball Champions League.

Μετά τη νίκη της στην Τουρκία, η ΑΕΚ “σκότωσε” τη Γαλατασαράι και στα Άνω Λιόσια, εξασφαλίζοντας το ένα από τα δύο “εισιτήρια” για την επόμενη φάση του BCL.

Μέσα σε ένα κατάμεστο γήπεδο, η Ένωση πάτησε το… γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και από το -1 του 20′ βρέθηκε με διψήφια διαφορά στο τελευταίο δεκάλεπτο, διατηρώντας το προβάδισμα και τη νίκη, μέχρι τέλους.

Κορυφαίος για την ΑΕΚ στο ματς ήταν ο Λεμάρ με 21 πόντους, ενώ Στρέλνιεκς και Γιάνκοβιτς ήρθαν από τον πάγκο για να προσφέρουν συνολικά 29 πόντους για την ομάδα τους.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, παρά τις απουσίες, παρά τα προβλήματα, η «Ένωση» παρουσιάστηκε αποφασισμένη (επιμέρους σκορ 29-17) και συγκεντρωμένη ώστε να φτάσει στο θρίαμβο και την πρόκριση. Τρομερή δουλειά από το τεχνικό επιτελείο της ελληνικής ομάδας που είχε έναν άλλο «θρίαμβο» επί του αντίστοιχου της Γαλατασαράι.

Την επόμενη Τρίτη (21/3-19:30) η ΑΕΚ θα παίξει την πρωτιά στον Όμιλο κόντρα στην Μάλαγα και το πλεονέκτημα έδρας στην επόμενη φάση.

Τα δεκάλεπτα: 29-31, 45-46, 63-61, 92-78

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φλιώνης 8, Γιάνκοβιτς 14, Λεμάρ 21, Μίτσελ 6, Ξανθόπουλος 3, Γόντικας 4, Μάντσεν, Μάιλς 5, Οριόλα 7, Στρέλνιεκς 15, Γουίλιαμς 9

Γαλατασαράι (Πιστιόλης): Καλοϊάρο 12, Ένις 5, ΜακΓκι 10, Ρίστιτς 12, Ράσελ 28, Αγκβά 2, Καμπατσά, Κοκσάλ 3, Μουσταφά 6