Basket League : Πέρασε με «κατοστάρα» από την Νίκαια το Περιστέρι (vid)

Το Περιστέρι κυριάρχησε μετά την πρώτη περίοδο στην Νίκαια και πέτυχε επί του Ιωνικού επιβλητική νίκη με 102-75 για την 19η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Basket League.

Για τους «κυανοκίτρινους» ήταν η 12η νίκη για το 31ο Επαγγελματικό Πρωτάθλημα, αποτέλεσμα που διατηρεί τις ελπίδες τους για την κατάκτηση της τρίτης θέσης της τελικής βαθμολογίας της κανονικής περιόδου.

Το Περιστέρι  μετά το πρώτο δεκάλεπτο ανέβασε την πίεση στην άμυνα του, δέχθηκε 48 στις επόμενες τρεις περιόδους, ενώ πέτυχε 29 πόντους από τα λάθη του Ιωνικού, που είχε 8 από τα λάθη των φιλοξενούμενων.

Οι «κυανοκίτρινοι» είχαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων: Τον Μάρκους Ντένμον που σκόραρε 19 με 7/12 σουτ εντός πεδιάς, τον Δημήτρη Μωραΐτη ο οποίος πέτυχε 18 πόντους με 4/7 τρίποντα και έκανε 5 κλεψίματα, τους Ίαν Χάμερ, Αλέξα Ραντόνοφ που σκόραραν από 15 πόντους, τον Κρις Χουγκάζ ο οποίος πέτυχε 13 και έκανε 4 κλεψίματα και τον Μίρο Μπίλαν που σκόραρε 11 και πήρε 7 ριμπάουντ.

Για τους γηπεδούχους πολύ καλός ήταν ο Ράισον Σίμονς, ο οποίος πέτυχε 26 πόντους με 8/11 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα και έδωσε 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 27-27, 41-57, 62-79, 75-102.