Volley League : Νίκη ψυχολογίας ενόψει των Play-Off για τον ΠΑΟΚ, 3-0 τον Ολυμπιακό

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος της Volley League ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στο PAOK Sports Arena του Ολυμπιακού με 3-0.

Πριν το πρώτο σερβίς του αγώνα, πραγματοποιήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του «Στρατηγού» της Θύρας 4, Μάκη Μαυρομιχάλη.

Κυρίαρχος μπήκε ο ΠΑΟΚ στο πρώτο σετ, πιέζοντας αρκετά την υποδοχή του ΟΣΦΠ από την γραμμή του σερβίς, ενώ επιθετικά ήταν σε πολύ καλή μέρα με βασικά «όπλα» τους Βαν Ντεν Ντρις και Ράπτη. Η διαφορά ξέφυγε από την αρχή, 10-2, και συνέχισε να είναι σταθερά σε υψηλά επίπεδα, 18-3. Μέχρι και το 20-6, ο Ολυμπιακός έπαιρνε πόντους μόνο από λάθη των παικτών του ΠΑΟΚ, με το τελικό του πρώτου σετ 25-11 να αποτυπώνει πλήρως την συνολική εικόνα του.

Περισσότερο ισορροπημένη ήταν η εικόνα του δεύτερου σετ, με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στους πρώτους πόντους, 7-7. Μετά από κείνο το σημείο, ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοση του, δείχνοντας το καλό του πρόσωπο, κάτι το οποίο αύξησε την διαφορά, 15-11. Η διαφορά συνέχισε να παραμένει σε επίπεδα… ασφαλείας και στην τελική ευθεία, 22-17, με τον ΠΑΟΚ να κάνει το 2-0 με 25-18.

Δίχως προβλήματα κύλησε και το τρίτο σετ για τον ΠΑΟΚ. Η αρχή μπορεί να ήταν ισορροπημένη, 9-9, ωστόσο ο Δικέφαλος ανέβασε και πάλι την απόδοσή του, παίρνοντας προβάδισμα στα μέσα του σετ, 14-10. Οι «ασπρόμαυροι» έλεγχαν πλήρως την διακύμανση του σετ, διατηρώντας σταθερά τον Ολυμπιακό σε απόσταση ακόμα και στην τελική ευθεία, 19-16. Ο Ολυμπιακός μπορεί να μείωσε, 19-18, ωστόσο με δύο σερί πόντους του Ράπτη η διαφορά αυξήθηκε και πάλι, 21-18. Επάνω σε αυτό το σερί ο Δικέφαλος «κλείδωσε» την κυριαρχία του, κερδίζοντας το παιχνίδι με 3-0.

10 Αριστοτέλης Σκύδρας 18 1 17 10-53 4

Ολυμπιακός – Μίλωνας και ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός είναι τα ζευγάρια των ημιτελικών των πλέι οφ στη Volley League Ανδρών. Η πρόκριση στους τελικούς κρίνεται στις τρεις νίκες