LaLiga : Σε…οίστρο η Ατλέτικο, 3-0 τη Βαλένθια (vid)

Πέμπτη νίκη στα έξι τελευταία παιχνίδια για την Ατλέτικο, που πολύ δύσκολα πλέον θα χάσει τη θέση της στην τετράδα της LaLiga.

Η Ατλέτικο κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο και είχε ευκαιρίες για να σημειώσει περισσότερα του ενός τέρματα που τελικά βρήκε σε αυτό το διάστημα. Σκόρερ της ήταν για μια ακόμη φορά ο σταθερότερος παίκτης της στη διάρκεια της τρέχουσας σεζόν Αντουάν Γκριεζμάν που αξιοποίησε την ασίστ του Γιορέντε για να ανοίξει το σκορ στο 23ο λεπτό.

Η Βαλένθια προσπάθησε να παίξει ανοικτά και να δημιουργήσει προϋποθέσεις στο ίδιο διάστημα, χωρίς όμως να κάνει αισθητή την παρουσία της και με εμφανή σημάδια αδυναμίας στην αντιμετώπιση των Ντεπάι, Καράσκο και Γκριεζμάν στο πρώτο μισό της αναμέτρησης.

Στο 49′ ο Καράσκο σημείωσε το 3ο εφετινό του γκολ και έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους Μαδριλένους, ενώ στο 67ο ο Λεμάρ που είχε περάσει ως αλλαγή στην αναμέτρηση διαμόρφωσε το 3-0 με το πρώτο του γκολ στη σεζόν.

Η Βαλένθια είχε δοκάρι με πλασέ του Λίνο στο 78΄.