Άντεξαν στην Πάτρα τα Χανιά (photos)

Με ισοπαλία 0-0 απέναντι στην Πανχαϊκή στην Πάτρα ξεκίνησε την πορεία της στον δεύτερο γύρο η ομάδα των Χανίων, με το τελικό αποτέλεσμα πάντως να αδικεί τους Κρητικούς, που στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ήταν ανώτεροι και έχασαν σημαντικές ευκαιρίες.

Παρά τις πολλές απουσίες (επτά στο σύνολο), η ομάδα των Λαμπράκη-Μαναρώλη στάθηκε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και με εξαίρεση το πρώτο τέταρτο του αγώνα ήταν καλύτερη, με πολλές κλασικές ευκαιρίες στο ενεργητικό της.

Η Παναχαίκή μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 7ο λεπτό κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Καλογεράκης απέκρουσε την εκτέλεση του Μυτίδη διατηρώντας το “μηδέν” για την χανιώτικη εστία. Από το 20λεπτο τα Χανιά άρχισαν να ανεβάζουν την απόδοσή τους και μέσα σε τέσσερα λεπτά είχαν τρεις πολύ καλές ευκαιρίες και ένα δοκάρι με τον Μπουρσέλη (24′). Επίσης μεγάλη ευκαιρία χάθηκε και στο 41′ με τον Μανουσάκη.

Στο β’ μέρος ο Μπουτσάκης κέρδισε την αποβολή του Κωνσταντακόπουλου, με τα Χανιά να παίζουν από το 54′ με αριθμητικό πλεονέκτημα. Η ομάδα της Κρήτης ήταν κυρίαρχη στον αγωνιστικό χώρο δημιουργώντας αρκετές καθαρές ευκαιρίες για γκολ με πιο σημαντική αυτή του Μανυσάκη στο 57′.

Ωστόσο το γκολ δεν ήρθε, με το 0-0 να παραμένει μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Παναχαϊκή (Σούλης Παπαδόπουλος): Θεοδωράκης, Τοπάλ, Τριμμάτης (63′ Στεργίδης), Τσακμάκης, Λαρέα, Κωνσταντακόπουλος, Μπουρλάκης (85′ Καρακλάιτς Π.), Λινάρδος (85′ Χαντί), Αλεξόπουλος, Μυτίδης (56′ Καρακλάιτς Ν.), Τσιάρας.

ΠΑΕ Χανιά (Σταύρος Λαμπράκης/Νίκος Μαναρώλης): Καλογεράκης, Μπάτζιος, Σαρρής (90′ Σέχου), Σερβιλάκης, Κατσούρι (79′ Μαρτσάκης), Μπουτσάκης (70′ Ναζίμ), Λεμονής, Μπουρσέλης (79′ Ιατρούδης), Μανουσάκης, Κόλα (70′ Κοκκίνης), Μάναλης.