Νίκη με Ξιφιλίνο για τη Μηχανιώνα, υποβιβάστηκε η Αλεξανδρούπολη

Την ήττα με 1-0 από τον Ποσειδώνα Μηχανιώνας γνώρισε στο “Φώτης Κοσμάς” στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής η Αλεξανδρούπολη. Με αυτή την ήττα η ομάδα του Έβρου υποβιβάστηκε και μαθηματικά στα τοπικά πρωταθλήματα.

Το παιχνίδι στην Αλεξανδρούπολη διεξήχθη με ισχυρούς ανέμους που δυσκόλεψαν τις δύο ομάδες.

Στο 1ο ημίχρονο η θρακιώτικη ομάδα είχε κόντρα τον αέρα και δεν μπορούσε να βγει εύκολα μπροστά. Κατάφερε ωστόσο δύο φορές να απειλήσει την εστία του Καζουλίδη, μία στο 15′ και δέκα λεπτά μετά με τους Γκαϊδατζή και Παπάζογλου αντίστοιχα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Εβρίτες είχαν τον αέρα υπέρ τους αλλά δέχτηκαν γκολ, κόντρα στη ροή του αγώνα. Στο 60′ ο Γκαϊδατζής «έσπασε» τη μπάλα στα πλάγια, έφτασε μέσα στην περιοχή και το γύρισμα του ήταν πάνω σε αντίπαλο παίκτη και ενώ ο Πατσιώρας περίμενε στο ύψος του πέναλτι για να σκοράρει μόνος του.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία ήταν στο 65′, όταν σε κάθετη πάσα του Γκαϊδατζή από τον άξονα, ο Παπάζογλου βγήκε τετ-α-τετ με τον Καζουλίδη και αντί να σουτάρει, επέλεξε να πασάρει στον Γκαϊδατζή, ο οποίος όμως έστειλε τη μπάλα άουτ.

Σκόρερ του μοναδικού τέρματος της αναμέτρησης ήταν ο Ξιφιλίνος στο 70ο λεπτό. Στο τελευταίο τέταρτο, η Αλεξανδρούπολη έπαιξε με ένα ακόμη επιθετικό πιέζοντας για την ισοφάριση, αλλά δεν τα κατάφερε.

Αλεξανδρούπολη FC (Πασχάλης Ζαπαρτίδης) : Κασκαντάμης, Τσιτσεκίδης, Τζατζανάς (70′ Μαλτέζος), Παπαγεωργίου, Τσιεγγελίδης (82′ λ.τ. Τοπάλι), Πατσιώρας Α. (60′ Σωτηράκης), Παπάζογλου (60′ Ράλλης), Ντέμπροβα (70′ Μουρατίδης), Γκαϊδατζής, Πατσιάρας Κ., Κυριζάκης.

Ποσειδών Μηχανιώνας (Άγγελος Ζαζόπουλος) : Καζουλίδης, Πάστρας, Δεληζάνος, Λαγόντζος, Τεμερτζόγλου (88′ Προύντσης), Αλτιντζής (73′ Μαντζόπουλος), Ξανθόπουλος (88′ Ζαφειριάδης), Καλαμπάκας, Πάγκος (62′ Γκέσιος), Μυλόπουλος (62′ Ξιφιλίνος), Κωστίκος.