Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό και έκανε το 3-1 (photos)

Στον δεύτερο τελικό των play off του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών που έγινε στο “Π.Γιαννακόπουλος” ο Ολυμπιακός επικράτησε με 66-60 του Παναθηναϊκού κάνοντας το 3-1 στις φετινές μεταξύ τους αναμετρήσεις (υπολογίζονται και οι αγώνες της κανονικής περιόδου).

Η ομάδα που θα φτάσει πρώτη στις τέσσερις νίκες κατακτά το πρωτάθλημα και το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι την προσεχή Κυριακή στο ΣΕΦ.

O Παναθηναϊκός ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα, προηγήθηκε 16-5 στο πρώτο δεκάλεπτο με την γηπεδούχο ομάδα να βρίσκει λύσεις στην επίθεση και να παίρνει διαφορά. Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε μέχρι τα μέσα του Β’ δεκαλέπτου, όταν οι πράσινες προηγήθηκαν με 29-17 με την Αλεξανδρή να δίνει πολλές λύσεις.

Ο Ολυμπιακός στην συνέχεια αντέδρασε και με τις Γκούσταφσον και Αγιούσο μείωσε σε 29-27. Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε εκ νέου με 41-29, ωστόσο οι ερυθρόλευκες έτρεξαν ένα σερί 10-0 κάνοντας το 41-39. Ο Ολυμπιακός στη τέταρτη περίοδο βρήκε σκορ ροκανίζοντας τη διαφορά, στο 33 πέρασε μπροστά με 50-49 και κράτησε το προβάδισμα ως το τέλος φτάνοντας στη νίκη με 66-60.

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 60-66
Διαιτητές: Τηγάνης, Τσιμπούρης, Φραγκούλη
Δεκάλεπτα: 16-5, 33-27, 49-43, 60-66
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ, Κωτούλα, Παυλόπουλου 3(1), Πότερ 15, Σωτηρίου 4, Αλεξανδρή 14(2), Χριστινάκη 7(1), Κάρτερ 9(1), Θεοδωρομανωλάκη, Χαιριστανίδου 8.
Ολυμπιακός (Νίκλας): : Σταμολάμπρου 4, Αγιούσο 16, Σπυριδοπούλου, Σύρρα, Γκούσταφοσον 26(1), Νικολοπούλου 14(2), Δίελα, Σοοκ 6.