Χατ-τρικ ο Όγκμποε και ξανά δεύτερη η ΑΕΛ

Η ΑΕΛ νίκησε τον ΠΑΟΚ Β με σκορ 3-2, σε ένα ματς που ο Μάριος Όγκμποε πέτυχε χατ-τρικ. Τέσσερα γκολ και ένταση είχε το πρώτο μέρος, οι “βυσσινί” πήραν το τρίποντο με πέναλτι στο 89′, ενώ ο Δικέφαλος έχασε πέναλτι στο 85′.

Η ομάδα της Θεσσαλίας πέτυχε μια σημαντική νίκη επί του “δικεφάλου” επικρατώντας στο Αλκαζάρ για τη 17η αγωνιστική του Α ομίλου της Super League 2, σε ένα παιχνίδι που στο πρώτο μέρος τα είχε όλα.

Οι “βυσσινί” προηγήθηκαν στην πρώτη τους ευκαιρία με τον Όγκμποε στο πρώτο λεπτό, έπειτα από πάσα του Παπαγεωργίου. Ο ΠΑΟΚ Β απάντησε στο 16ο λεπτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπράντονιτς, το οποίο κέρδισε ο Χατζηστραβός σε μαρκάρισμα του κίπερ των βυσσινί Σουλούκο.

Η συγκεκριμένη απόφαση προκάλεσε ένταση μεταξύ των ανθρώπων των δύο πάγκων, με αποτέλεσμα να υπάρξει μια μικρή διακοπή, περίπου τριών λεπτών.

Η ΑΕΛ ανέκτησε το προβάδισμα στο σκορ ξανά με τον Όγκμποε στο 19′. Ο Παπαγεωργίου εκτέλεσε ένα φάουλ περίπου από τη μεσαία γραμμή και ο υψηλόσωμος φορ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο ΠΑΟΚ Β’ ισοφάρισε εκ νέου πριν τη συμπλήρωση του ημιώρου με τον Μπράντονιτς, με ωραίο τελείωμα μέσα από την περιοχή στο 27′.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, ωστόσο στο φινάλε είχαμε τις δύο φάσεις που έκριναν την έκβαση του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ Β’ κέρδισε πέναλτι στο 84′. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκορντεζιάνι, αλλά ο Σουλούκος τον σταμάτησε με ωραία επέμβαση.

Ό,τι δεν έκανε ο ΠΑΟΚ Β το έκανε η ΑΕΛ. Οι βυσσινί κέρδισαν πέναλτι στο 88′ και ένα λεπτό μετά ο Όγκμποε ευστόχησε από τα 11 μέτρα δίνοντας το τρίποντο στους “βυσσινί”.

Με αυτό το αποτέλεσμα η ΑΕΛ έφτασε τους 31 βαθμούς και μείωσε στους εννιά από τον πρωτοπόρο Πανσερραϊκό, με παιχνίδι περισσότερο.

ΑΕΛ (Παναγιώτης Γκουτσίδης): Σουλούκος, Παπαγεωργίου Θ. (59′ Καλουτσικίδης), Μαϊδανός, Κόλα, Γκοτζαμανίδης, Παπαγεωργίου Κ. (73′ Μιλτιάδης), Αντράντα (59′ Πλέγας), Θωμαΐδης, Νικολιάς (59′ Μαυρίας), Νίνο (55′ Πεντρόσο), Ογκμπόε

ΠΑΟΚ Β (Πάμπλο Γκαρσία): Μπαλωμένος, Μοριτσέλι, Παναγιώτου, Τσοπούρογλου, Τσαούσης, Ουεντραόγκο, Νινούα (86′ Μελετίδης), Δαρέλας (72′ Σπυρίδης), Μπράντονιτς (86′ Σπυράκος), Χατζηστραβός (72′ Γκορντεζιάνι), Πανίδης (66′ Σαλαμούρας)