Πέρασε από τη Βέροια η Νίκη Βόλου, έχασε κι άλλο έδαφος η “Βασίλισσα”

Με δύο γκολ του Γαβριηλίδη στο τελευταίο μισάωρο του αγώνα, η Νίκη Βόλου πέρασε νικηφόρα από τη Βέροια και προσπέρασε την Αναγέννηση Καρδίτσας (έχει δύο ματς λιγότερα) στην τρίτη θέση του 1ου ομίλου της Super League 2.

Την ίδια ώρα, η “Βασίλισσα” του Βορρά βρέθηκε στη 13η θέση, καθώς ο Απόλλων Πόντου την προσπέρασε, χάρη στη νίκη επί του Ηρακλή Λάρισας.

Κορυφαίος για τους “κυανόλευκους” ο Βασίλης Γαβριηλίδης, ο οποίος πέτυχε και τα δύο τέρματα, ενώ η ομάδα της Ημαθίας είχε χαμένο πέναλτι στο 66′ όταν ο Ορφανίδης σημάδεψε το δοκάρι του Μπάγιτς.

Η διάθεση της Νίκης να ελέγξει τον αγώνα από την αρχή ήταν εμφανής και σε γενικές γραμμές είχε τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας με τον Στίκα από την πλευρά της Βέροιας και τον Κρητικό από την άλλη να έχουν κάποια από τα πρώτα σουτ στο παιχνίδι. Στο 33’ ο Γαβριηλίδης έκανε το σουτ μετά από συνεργασία με τον Αναστασίου αλλά η μπάλα έφυγε άουτ, ενώ ίδια ήταν και η κατάληξη της προσπάθειας του Ολαϊσόλα δύο λεπτά αργότερα.

Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους ακολούθησε το σουτ του Κάσσου στο 38’ για να μπλοκάρει ο Βενετικίδης, για ν’ ακολουθήσει άουτ σε σουτ του Γιουκούδη, ένα λεπτό αργότερα.

Στο δεύτερο μέρος ήρθε και το γκολ για τη Νίκη, που προειδοποίησε πρώτα στο 54’ με διπλή ευκαιρία, όταν ο Παναγιωτίδης έκανε τη σέντρα, ο Τζιώρας έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε και ο Κρητικός έκανε την κεφαλιά για να μπλοκάρει ο αντίπαλος τερματοφύλακας. Από την άλλη στο 60’ ο Κρητικός έκανε την προβολή σε σέντρα του Ολαϊσόλα αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 64΄ήρθε το γκολ, με την μπάλα να φτάνει τον Γαβριηλίδη, μετά από σουτ του Τζιώρα, και ο παίκτης της Νίκης σούταρε με τη σειρά του για να κάνει το 0-1, όμως το θρίλερ είχε και συνέχεια.

Στο 66’ η Βέροια κέρδισε το πέναλτι για ανατροπή του Παπαχρήστου από τον Κυριακίδη, και την εκτέλεση ανέλαβε ο Ορφανίδης, αλλά είδε την μπάλα να σταματάει στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Μπάγιτς.

Δοκάρι όμως είχε και η Νίκη στο 83’ με τον Παναγιωτίδη να σουτάρει και να βλέπει την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι της Βεροιώτικης εστίας! Πέντε λεπτά αργότερα όμως ο Γαβριηλίδης «σφράγισε» την επικράτηση της Νίκης με σουτ, κάνοντας το 0-2.

Στα υπολειπόμενα λεπτά η Νίκη έκανε σωστή διαχείριση, αν και η Βέροια δεν έδειχνε ικανή να αντιδράσει και έτσι το 0-2 έμεινε μέχρι τέλους.

ΝΠΣ Βέροια (Σπύρος Μπαξεβάνος): Βενετικίδης, Μουχάλης (83’ Κατσούκης), Μπουκουβάλας, Στίκας, Καψάλης, Ιωάννου (60’ Μπελεβώνης), Μπλέτσας (76’ Ισαακίδης), Παπαχρήστος, Γιουκούδης, Ορφανίδης, Μπουόλι (60’ Μπαϊντού).

Νίκη Βόλου (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Μπάγιτς, Αναστασίου, Κάσσος, Ανδρέου, Λογαράς (90’ Γρομητσάρης), Παναγιωτίδης (90’ Μέτσε), Γαβριηλίδης, Κυριακίδης, Κρητικός (70’ Τοπαλίδης), Τζιώρας (90’ Κριμιτζάς), Ολαϊσόλα (60’ Τσουκαλάς).