Βαθμός Ευρώπης στο “Καραϊσκάκης” για τον Άρη!

Τρομερό come back στα τελευταία 20 λεπτά για τον Άρη, που βρέθηκε πίσω στο σκορ και κατάφερε να πάρει πολύτιμο βαθμό!

Οι Ιτούρμπε (70′), Καμάτσο (81′) απάντησαν στα γκολ των Χουάνγκ (36′) και Παπασταθόπουλο (52′). Στο -3 από Παναθηναϊκό και ΑΕΚ οι “ερυθρόλευκοι”, στο +1 από τον Βόλο η ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Ο Άρης έκανε την απόλυτη επιστροφή στο Γεώργιος Καραϊσκάκης και ο Ολυμπιακός πέταξε δύο βαθμούς στην κούρσα για τον τίτλο. Οι ερυθρόλευκοι είχαν βρεθεί μπροστά στο σκορ με 2-0, όμως οι κίτρινοι μπόρεσαν να ισοφαρίσουν σε 2-2 για την 2η αγωνιστική των playoffs της Super League.

Ο Χουάνγκ άνοιξε το σκορ στο 36′, ενώ ο Παπασταθόπουλος στο 52′ διπλασίασε τα τέρματα των ερυθρόλευκων. Ο Ιτούρμπε μείωσε στο 70′, ενώ ο Καμάτσο έφερε την ισοφάριση στο 81′.

Στη βαθμολογία ο Ολυμπιακός έχει 60 βαθμούς και είναι στο -3 από τον Παναθηναίκό και την ΑΕΚ. Ο Άρης είναι στους 41 πόντους στην 5η θέση που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Ο Ολυμπιακός μπήκε από πολύ νωρίς φουριόζος. Μόλις στο 4ο λεπτό είχε καλή στιγμή με τον Κανός, ο οποίος ήταν υπερδραστήριος. Οι ερυθρόλευκοι πατούσαν με ευκολία την περιοχή του Άρη και στο 21ο λεπτό είχαν σπουδαία ευκαιρία για να πάρουν προβάδισμα. Ο Σιαμπάνης απέκρουσε κεφαλιά του Κασάμι και ο Μπιέλ που πήρε το ριμπάουντ δεν μπόρεσε να ευστοχήσει από κοντά.
Στο 26′ ο Φορτούνης έβγαλε εξαιρετική μπαλιά στον Μπακαμπού, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, όμως ήταν άστοχος. Τρία λεπτά αργότερα ο Κανός είχε νέα καλή στιγμή, όμως το αδύναμο σουτ του μπλόκαρε ο Σιαμπάνης. Στο 36′ οι Πειραιώτες πήραν και προβάδισμα.

Ο Ίνμπομ Χουάνγκ έκανε το συρτό σουτ με το δεξί εκτός περιοχής, ο Σιαμπάνης δεν αντέδρασε, και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα. Οι ερυθρόλευκοι τελείωσαν το πρώτο μέρος έχοντας 19 τελικές. Ωστόσο, έχασαν τον Κανός, ο οποίος έφυγε με δάκρυα στα μάτια.

O Oλυμπιακός μπήκε με δυναμισμό και στο δεύτερο μέρος. Στο 52ο λεπτό είχε δοκάρι έπειτα από την άτσαλη προβολή του Μπράμπετς. Αμέσως μετά οι ερυθρόλευκοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ. Ο Φορτούνης εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά και ο Παπασταθόπουλος με κεφαλιά μέσα στην περιοχή πέτυχε το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, κάτι που αξιοποίησε ο Άρης για να μειώσει στο σκορ. Ο Ιτούρμπε έκλεψε την μπάλα από τον Ρέτσο που έκανε κακό κοντρόλ. Ο Πασχαλάκης τον έβγαλε προς στιγμήν προς τα δεξιά, ο Αργεντινός όμως συνέχισε να έχει την κατοχή και με πλασέ βρήκε δίχτυα.

Ο Ολυμπιακός πήγε σε αλλαγές διαχείρισης, με τον Τερζή να προσπαθεί από την πλευρά του να ανεβάσει την ομάδα του επιθετικά. Στο 81ο λεπτό ο Άρης πέτυχε την ισοφάριση. Ο Πίρσμαν πήρε μπαλιά από τα δεξιά, έκανε το κοντρόλ, νίκησε τον Μπιέλ και τροφοδότησε τον Καμάτσο, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2.

Ολυμπιακός (Μίτσελ) : Πασχαλάκης, Μπα (53′ λ.τ. Ρέτσος), Παπασταθόπουλος, Ροντινέι, Ρέαμπτσουκ, Χουάνγκ (74′ Σαμασέκου), Κασάμι, Κανός (42′ λ.τ. Μασούρας), Μπιέλ, Φορτούνης (73′ Ροντρίγκες), Μπακαμπού (74′ Εμβιλά)

Άρης (Τόλης Τερζής) : Σιαμπάνης, Εμπακατά, Πίρσμαν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Ντουκουρέ (75′ Νταμπό), Πάλμα (75′ Καμάτσο), Γκαρσία (57′ Ιτούρμπε), Νταρίντα (57′ Ετέμπο), Χριστοδουλόπουλος, Γκρέι (90+1′ Καμαρά)