Super League : Πέρασε και από τον Βόλο η ΑΕΚ και περιμένει το…δώρο του Άρη

Χάρη στο γκολ του Πινέδα μόλις στο 9ο λεπτό, η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα από την πρωτεύουσα της Μαγνησίας και ξέφυγε τρεις βαθμούς από τον Παναθηναϊκό, ο οποίος αγωνίζεται αυτή την ώρα στο ‘Κ.Βικελίδης”. Δεύτερη σερί νίκη για την «Ένωση» στα PlayOff και τρίτο ματς χωρίς να δεχθεί γκολ στο μίνι-πρωτάθλημα της Super League.

Μπροστά σε περισσότερους από 6.000 φίλους της, η ΑΕΚ επικράτησε του Βόλου στο Πανθεσσαλικό με σκορ 1-0 kκαι περιμένει το…δώρο του Άρη για να παραμείνει μόνη στην κορυφή, μετά το πέρας της 3ης αγωνιστικής των Play Off της Super League.

Από την άλλη, ο Βόλος δεν μπόρεσε να πάρει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας που θα τον φέρει ισόβαθμο με τον Άρη και να έχει ακόμη περισσότερες ελπίδες για ευρωπαϊκή έξοδο.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά για την ΑΕΚ. Μπήκε με ορμή στο ματς και μόλις στο 9ο λεπτό, «άνοιξε» το σκορ.

Ο Λιβάι Γκαρσία πίεσε ψηλά, έγινε αποδέκτης της μπάλας, την «έτρωσε» στον Πινέδα, που με ωραίο σουτ εκτός περιοχής έκανε το 1-0.

Η ΑΕΚ έριξε τον ρυθμό της από εκείνο το χρονικό σημείο κι έπειτα, ενώ ο Βόλος αδυνατούσε να γίνει απειλητικός. Η καλύτερη στιγμή, έως το τέλος του πρώτου 45λεπτου, ήταν μία απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λιβάι Γκαρσία, περίπου από τα 30 μέτρα, που πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κλέιμαν.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε ακριβώς όπως το πρώτο, με τους φιλοξενούμενος να έχουν ευκαιρία για γκολ, μόνο που αυτήν τη φορά, δεν είδαν την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα. Ο Λιβάι Γκαρσία έγινε αποδέκτης της μπάλας μετά από φάση διαρκείας, αλλά το σουτ που επιχείρησε με το δεξί του πόδι, πέρασε εκτός εστίας.

Ο Βόλος είχε δύο καλές προσπάθειες για γκολ στα λεπτά που ακολούθησαν, αλλά ο Αθανασιάδης μπλόκαρε τόσο την κεφαλιά του Κάτσε στο 51′, όσο και το σουτ του Ντέλετιτς στο 64′. Νωρίτερα, Πινέδα και Γκαρσία συνεργάστηκαν ακριβώς όπως στο 1-0, αλλά το σουτ του Μεξικανού χαφ κόντραρε στα σώματα και κατέληξε κόρνερ.

Πέντε λεπτά αργότερα (69′), ο Λιβάι Γκαρσία έχασε μοναδική ευκαιρία να δώσει προβάδισμα «ασφαλείας» στην ΑΕΚ. Ο Λούνα έκανε λάθος γύρισμα προς τον γκολκίπερ του Βόλου. Ο σέντερ φορ της «Ένωσης» πήρε την μπάλα, «άδειασε» τον Κλέιμαν, αλλά από πολύ πλάγια θέση έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Οι δύο τελευταίες καλές ευκαιρίες για γκολ ήρθαν από την ΑΕΚ, όμως τόσο το σουτ του Αραούχο στο 77′, όσο και του Τσούμπερ στο 82′, «εξουδετερώθηκαν» από τον Κλέιμαν, με το 1-0 να παραμένει ως τελικό σκορ της αναμέτρησης.

ΝΠΣ Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Σιέλης, Εσκοβάλ, Λούνα, Τσοκάνης, Κάτσε (81′ Καρτάλης), Γκάγκι, Ταχάτος, Ντέλετιτς, Οζέγκοβιτς (41′ Πιρές).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Τζαβέλλας, Μοχαμάντι, Γιόνσον, Ελίασον, Μάνταλος (84′ Γαλανόπουλος), Πινέδα (74′ Γκατσίνοβιτς), Αραούχο (84′ Φερνάντες), Γκαρσία (74′ Τσούμπερ).