Νίκησε τον Ρουφ η Κηφισιά και τώρα ο μεγάλος “τελικός”

Η Κηφισιά διεύρυνε ακόμη περισσότερο το σερί νικών στη Super League 2, μετά από την εντός έδρας επικράτηση επί του ΠΑΟ Ρουφ (4-1) για τη 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ με τον Μιχάλη Φράγκο (17′), πριν έρθει η αντεπίθεση διαρκείας από την Κηφισιά, η οποία είδε τέσσερις διαφορετικούς παίκτες να σκοράρουν (22′ Νίκος Πέιος, 26′ Νικολάς Αντερέγκεν, 87′ Μιχάλης Κουιρουκίδης, 90+3′ Δαμιανός Γκίνη) και να διαμορφώνουν το αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Ακολουθεί για την Κηφισιά το μεγάλο παιχνίδι κορυφής με την Athens Kallithea, στο οποίο αν καταφέρει να φύγει με το διπλό από το “Ελ Πάσο” θα κάνει μεγάλο βήμα για την άνοδο στη Super League.

Η Κηφισιά είχε από νωρίς τον έλεγχο του ρυθμού και την κατοχή της μπάλας, χάνοντας την πρώτη καλή ευκαιρία μόλις στο 3′ του αγώνα, όταν το σουτ του Νίκου Πέιου από το ύψος της περιοχής βρήκε σε σώματα και κατέληξε σε κόρνερ.

Κόντρα στη ροή της αναμέτρησης, ο ΠΑΟ Ρουφ άνοιξε το σκορ με τον Μιχάλη Φράγκο να βγαίνει απέναντι από τον Μιχάλη Αγριμάκη σε αντεπίθεση και να σκοράρει, με τη βοήθεια του δοκαριού.

Η απάντηση της Κηφισιάς ήταν άμεση. Πρώτα απείλησε με τον Βαγγέλη Νοικοκυράκη στο 21ο λεπτό, πριν βρει γρήγορα το γκολ της ισοφάρισης. Στο 22′ του αγώνα, ο Κώστας Παναγιώτου έκανε την συρτή σέντρα από τα δεξιά, η οποία είχε ως αποδέκτη τον Νίκο Πέιο, που με δυνατό σουτ στην αριστερή γωνία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα (26′) ήρθε το δεύτερο γκολ της Κηφισιάς. Ο Νίκος Πέιος ήταν ο δημιουργός αυτή τη φορά, με τον Νικολάς Αντερέγκεν να κάνει την ατομική ενέργεια ακολούθως και με άψογο πλασέ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του ΠΑΟ Ρουφ, σκοράροντας για πρώτη φορά με τη φανέλα της Κηφισιάς.

Στο 32ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά σε αντεπίθεση, το συρτό σουτ του Κωνσταντίνου Νιτσάκη δεν ανησύχησε όμως τον Μιχάλη Αγριμάκη, που έπεσε στη δεξιά γωνία και μπλόκαρε την μπάλα.

Ένα λεπτό αργότερα, η Κηφισιά είχε τη δυνατότητα να κάνει τρία τα τέρματά της. Ο Ανδρέας Τεττέι ανέλαβε να εκτελέσει το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος (ανετράπη από τον τερματοφύλακα του ΠΑΟ Ρουφ), ο Κωνσταντίνος Τσόγκας απέκρουσε όμως, αποσοβώντας τον νέο κίνδυνο. Αυτή ήταν κι η τελευταία αξιόλογη στιγμή στο πρώτο μέρος.

Η κυριαρχία της Κηφισιάς συνεχίστηκε στο δεύτερο μέρος, με τους παίκτες του Γιώργου Πετράκη να έχουν τον απόλυτο έλεγχο και να χάνουν ευκαιρίες για να διευρύνουν το προβάδισμά τους. Στο 46ο λεπτό ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων απέκρουσε το πλασέ του Ανδρέα Τεττέι στο τετ α τετ, ενώ στο 48ο λεπτό ο σέντερ φορ της Κηφισιάς δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα μετά από την παράλληλη σέντρα του Νικολάς Αντερέγκεν.

Στο 58′ οι αμυντικοί του ΠΑΟ Ρουφ έδιωξαν πάνω στην γραμμή την εξ επαφής προβολή του Ανδρέα Τεττέι μετά από σέντρα του Κώστα Παναγιώτου, ενώ στο 70ο λεπτό το σουτ του Βαγγέλη Νοικοκυράκη από το ύψος του πέναλτι σταμάτησε στα σώματα.

Η πίεση της Κηφισιάς συνεχίστηκε με αμείωτη ένταση, με τον Κωνσταντίνο Τσόγκα να διώχνει τον κίνδυνο σε τετ α τετ με τον Μάκη Παυλάκη στο 72′ (μετά από το ένα – δύο με τον Νικολάς Αντερέγκεν).

Η μοναδική καλή στιγμή του ΠΑΟ Ρουφ ήρθε στο 86ο λεπτό με το σουτ του Άγγελου Τασιούλη να βρίσκει σε σώματα και να καταλήγει σε κόρνερ.

Στο φινάλε πάντως, η Κηφισιά βρήκε ακόμη δύο γκολ. Στο 87′ ο Μιχάλης Κουιρουκίδης πήρε το ριμπάουντ μετά από το δοκάρι του Παναγιώτη Πρίτσα (έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο με ευθύβολο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής) και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο επίλογος γράφτηκε με τέταρτο γκολ στο 90+3′ του αγώνα, με τον Δαμιανό Γκίνη να σημαδεύει σωστά από δύσκολη γωνία σε νέο τετ α τετ, για να διαμορφώσει το αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

ΠΑΕ Κηφισιά (Γιώργος Πετράκης): Αγριμάκης, Βαφέας (46′ Ποζατζίδης), Μαζουλουξής, Σωτηράκος, Παναγιώτου, Παυλάκης, Παπασάββας (60′ Γκίνη), Πέιος, Νοικοκυράκης (76′ Πρίτσας), Αντερέγκεν (82′ Κουιρουκίδης), Τεττέι (60′ Καλλέργης).

ΠΑΟ Ρουφ (Γιάννης Γκούμας): Τσόγκας, Φράγκος (53′ Κυριαζής), Ζαχαρός, Κατσούλης (66′ Τασιούλης), Μαρινάκης (53′ Χατζηλάμπρος), Σμπώκος, Δούμας, Λαμπρίδης (72′ Μπαϊράμι), Βενάρδος (53′ Ζούμης), Ντανκί, Νιτσάκης.