Basket League : Αήττητος ο Ολυμπιακός, επικράτησε και στα Άνω Λιόσια (vid)

Με το απόλυτο 22/22 ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο της Basket League ο Ολυμπιακός καθώς νίκησε στην έδρα της ΑΕΚ με 85-78.

Μάλιστα οι «ερυθρόλευκοι» για δεύτερη διαδοχική χρονιά τελειώνουν την κανονική περίοδο χωρίς ήττα μακριά από το γήπεδό τους μιας και μετά το περσινό 12-0 φέτος είχε 11-0 εκτός ΣΕΦ.

Η ΑΕΚ, από την πλευρά της, υποχώρησε στο 12-10 (7-4 στην έδρα της) και θα πάει στα πλέι οφ με μειονέκτημα έδρας, περιμένοντας πλέον να μάθει τον αντίπαλό της στην πρώτη φάση αλλά και το πιθανό «σταύρωμα» στη συνέχεια.

Ο Σάσα Βεζένκοφ με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές, που είχαν ακόμη τους Μουσταφά Φαλ και Σακίλ ΜακΚίσικ με 12 πόντους, αλλά και τον Τόμας Γουόκαπ με 7 πόντους, 8 ασίστ και 5 ριμπάουντ. Για τους γηπεδούχους πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπρίντον Λεμάρ με 17 πόντους και ακολούθησαν οι Ακίλ Μίτσελ με 14 πόντους και Αϊζάια Μάιλς με 11.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 35-38, 53-67, 78-85.