Νίκη “βάλσαμο” για τη Βέροια, 3-0 τον Θεσπρωτό

Σε ένα κομβικό σημείο του πρωταθλήματος και ευρισκόμενη κάτω από τη γραμμή του υποβιβασμού, η Βέροια έπαιζε σήμερα με μοναδικό στόχο τη νίκη.

Ο Θεσπρωτός ξεκίνησε δυνατά και “γέμισε” άγχος τη “Βασίλισσα”, καθώς ένα αρνητικό αποτέλεσμα θα έβαζε σε ακόμη περισσότερες περιπέτειες την ομάδα της Κεντρικής Μακεδονίας. Τελικά, το γκολ του Ορφανίδη στο 33′ “έλυσε” τα πόδια των γηπεδούχων, που στο δεύτερο μέρος πέτυχαν άλλα δύο τέρματα, με αποτέλεσμα να πάρουν ένα σημαντικό τρόπο ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Ακολουθεί το εξ αναβολής παιχνίδι της Μεγάλης Πέμπτης στο γήπεδο του Μακεδονικού με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ Β, την ώρα που ο Θεσπρωτός (που είχε κορυφαίο τον Ημαθιώτη πορτιέρο Βασίλη Τσιμόπουλο), βρίσκεται πλέον σε δυσχερή θέση όσον αφορά την παραμονή στην κατηγορία.

Στο 11ο λεπτό η πρώτη καλή στιγμή στο ματς και συγκεκριμένα για τον Θεσπρωτό, όταν ο Τρομπούκης έκανε τη σέντρα, ο Δρίτσας έπιασε την κεφαλιά και ο Βενετικίδης σε ετοιμότητα, απέκρουσε σε κόρνερ.

Η πίεση από πλευράς φιλοξενούμενων ήταν έντονη και στη συνέχεια ήταν η σειρά του Σάνι να γίνει απειλητικός, όταν έκανε το μπάσιμο από αριστερά, γύρισε τη μπάλα παράλληλα αλλά ο Βενετικίδης ξανά ήταν εκεί να μπλοκάρει τη μπάλα.

Στο 28′ ήταν η σειρά του Μίγγου να γίνει απειλητικός και τον πορτιέρο της Βέροιας να κάνει σπουδαία απόκρουση. Ο ίδιος μάλιστα ποδοσφαιριστής ήταν ξανά αυτός που έφτασε στα καρέ των γηπεδούχων, όμως το σουτ κόντραρε σε αντίπαλο.

Στο 33′ και κόντρα στη ροή του αγώνα, η Βέροια πέτυχε γκολ και πήρε προβάδισμα στο σκορ. Με εξαιρετική ατομική προσπάθεια, ο Γιουκούδης πέρασε τους αντιπάλους του, μπήκε στην περιοχή και την κατάλληλη στιγμή γύρισε τη μπάλα για τον Ορφανίδη, ο οποίος με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Τσιμόπουλου (1-0)

Το γκολ αυτό άλλαξε άρδην την εικόνα του ματς, με τη “Βασίλισσα” να είναι σαφώς βελτιωμένη και τον Θεσπρωτό να αποκτά νευρικότητα στο παιχνίδι, δεχόμενος μάλιστα δύο κίτρινες κάρτες.

H πρώτη φάση στο δεύτερο ημίχρονο ήταν για τη Βέροια και συγκεκριμένα στο 48′ όταν ο Ορφανίδης έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Γιουκούδης όμως δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή και να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Τσιμόπουλου.

Τρία λεπτά μετά, ο Ημαθιώτης γκολκίπερ του Θεσπρωτού ήταν ο πρωταγωνιστής, όταν απεσόβησε κοντινό σουτ του Μπουόλι.

Ο Καμερουνέζος επιθετικός της Βέροιας ήταν ο πρωταγωνιστής στο διάστημα αυτό, καθώς είχε άλλες δύο ευκαιρίες για γκολ, αρχικά στο 57′ όταν έκλεψε τη μπάλα λίγο έξω από την περιοχή, όμως το σουτ που επιχείρησε απέκρουσε ο Τσιμόπουλος, και ένα λεπτό μετά, “γέμισε” για τον Γιουκούδη όμως η κεφαλιά του τελευταίου ανάγκασε ξανά τον πορτιέρο των φιλοξενούμενων σε σπουδαία απόκρουση.

Στο 63′ καταγράφηκε η πρώτη καλή στιγμή για τον Θεσπρωτό στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο Μπίκας σούταρε δυνατά εκτός περιοχής, αλλά ο Βενετικίδης μπλόκαρε.

Δύο λεπτά όμως, η Βέροια έφτασε στο δεύτερο και ουσιαστικά “κλείδωσε” τη σημαντική νίκη. Ο Μπουκουβάλας εκτέλεσε το κόρνερ, ο Στίκας πιο ψηλά από όλους έπιασε την κεφαλιά, η οποία δεν άφησε περιθώρια στον εξαιρετικό κατά τα άλλα Τσιμόπουλο (2-0).

Στο 80′ ο Μίγγος απείλησε με τη μείωση του σκορ για τον Θεσπρωτό, όταν σούταρε δυνατά από μακριά αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Παπαχρήστος κέρδισε πέναλτι για τη “Βασίλισσα” σε ανατροπή του από τον Τσιμόπουλο και ο Μπουόλι ήταν εύστοχος από τα 11 βήματα, μετατρέποντας σε θρίαμβο τη σημερινή νίκη της Βέροιας.

ΝΠΣ Βέροια (Σπύρος Μπαξεβάνος) : Βενετικίδης, Ντουμάνης (70′ Μουχάλης), Μπουκουβάλας (85′ Παπαχρήστος), Στίκας, Καψάλης, Κολλαράς, Μπλέτσας, Μπελεβώνης (85′ Μασούρας), Γιουκούδης (68′ Ιωάννου), Ορφανίδης (68′ Κασέμι), Μπουόλι

Θεσπρωτός (Χουάν Ραμόν Ρότσα) : Τσιμόπουλος, Γώγος (60′ Κουέβας), Βασιλάκης (46′ Ντόντης), Ρίζος (60′ Ρούσης), Τρομπούκης, Μαρτίνεζ, Μίγγος, Μπίκας (74′ Χατζάκος), Δρίτσας, Κωνσταντίνου, Σάνι (74′ Παππάς Ε.)