Premier League : Η Λίβερπουλ “γύρισε” από το 0-2 και έβαλε…φωτιά στην κορυφή (vid)

Η Άρσεναλ φάνηκε να “καθαρίζει” την υπόθεση νίκη και στο Άνφιλντ, όμως λογάριαζε χωρίς τον Φιρμίνο!

Η ομάδα του Λονδίνου προηγήθηκε με δύο γκολ διαφορά κάνοντας ένα τέλειο πρώτο ημίωρο στο “Άνφιλντ” όμως η Λίβερπουλ ήταν καταιγιστική στο δεύτερο μέρος και έφτασε στην ισοφάριση (2-2), βάζοντας ακόμα πιο γερά στο κόλπο του τίτλου την Σίτι.

Η Άρσεναλ μπήκε δυνατά στο ματς, που είχε τον χαρακτήρα “τελικού” για εκείνη στο δρόμο προς τον τίτλο και απείλησε με τους Μαρτινέλι και Τζάκα πριν συμπληρωθεί καν το πρώτο λεπτό, με τη φάση αυτή να είναι προμήνυμα για τη συνέχεια. Συγκεκριμένα για αυτό που θα ακολουθούσε στο 8ο λεπτό, με την ομάδα του Αρτέτα να βρίσκει δίχτυα στην πρώτη μεγάλη της ευκαιρία.

Ο Έντεγκααρντ πέρασε κάθετη πάσα στο κέντρο της άμυνας της Λίβερπουλ, οι παίκτες του Κλοπ ολιγώρησαν χαρακτηριστικά και ο Μαρτινέλι επωφελήθηκε, για να τσιμπήσει τη μπάλα προ του Ρόμπερτσον και να νικήσει με πλασέ τον Άλισον (0-1).

Αυτό ήταν το 7ο γκολ του Μαρτινέλι στα οκτώ τελευταία παιχνίδια του με την Άρσεναλ και 14ο συνολικά για εκείνον στη φετινή Premier League (σκόραρε για τέταρτο διαδοχικό εκτός έδρας ματς πρωταθλήματος), με τους Λονδρέζους να διατηρούν τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο 20λεπτο και να έχουν δύο ακόμα καλές στιγμές με τους Ζιντσένκο στο 12′ (απέκρουσε ο Άλισον) και Ζεσούς στο 17′ (άστοχη η προβολή του από καλή θέση).

Στο 20ο λεπτό η Λίβερπουλ είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία της στο παιχνίδι, με το διαγώνιο σουτ του Ρόμπερτσον εντός περιοχής που έφυγε άουτ, με την Άρσεναλ να παίζει ωστόσο με τον αέρα της πρωτοπόρου και με τεράστια αυτοπεποίθηση και να βρίσκει και δεύτερο γκολ, χτυπώντας ξανά τα τεράστια κενά στην άμυνα των κόκκινων.

O Μαρτινέλι έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά με το δεξί στο 28′ και ο Ζεσούς πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας πίσω από τον Φαν Ντάικ, για να νικήσει κατά κράτος στον αέρα τον Ρόμπερτσον και να στείλει τη μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Άλισον με σκαστή κεφαλιά και να κάνει το 0-2, με το πρώτο γκολ της καριέρας του στο Άνφιλντ απέναντι στην Λίβερπουλ.

Το πρώτο ημίωρο ήταν τέλειο για την Άρσεναλ από πλευράς αποτελέσματος και εμφάνισης, όμως η Λίβερπουλ δεν ήταν διατεθειμένη να πετάξει λευκή πετσέτα μπροστά στο ένθερμο κοινό της και φρόντισε να το ξεκαθαρίσει πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Στο 34′ ο Σαλάχ απέτυχε να νικήσει τον Ράμσντεϊλ με πλασέ ενώ στο 42′ ήταν ο τελικός αποδέκτης της μπάλας μετά από άψογη συνεργασία των Τζόουνς, Ρόμπερτσον και Χέντερσον, για να γράψει το 1-2 με κοντινό πλασέ και να φτάσει τα 9 γκολ στην καριέρα του απέναντι στην Άρσεναλ σε επίπεδο Premier League.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, λίγο έλειψε να γίνει και το 2-2 με το σουτ του Χέντερσον από πλεονεκτική θέση που έφυγε άουτ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας αφήσει πίσω τους ένα γεμάτο πρώτο 45λεπτο, με γκολ, ευκαιρίες και αμέτρητες μονομαχίες.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο με τους ίδιους έντεκα ποδοσφαιριστές, που άρχισαν τον αγώνα. Η Λίβερπουλ μπήκε στο γήπεδο αποφασισμένη να κλείσει την Άρσεναλ στο δικό της μισό. Η ασφυκτική αυτή πίεση, έφερε τελικά τον Σαλάχ στην «άσπρη βούλα». Ο Χόλντινγκ στο 52′ ανέτρεψε τον Ζότα και ο Τίρνει έδωσε το πέναλτι. Ο Σαλάχ ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά δεν σημάδεψε σωστά με το (2-1) υπέρ της Άρσεναλ, να παραμένει. Παρά το άστοχο πέναλτι, το «Άνφιλτ» έμοιαζε με «καμίνι» και οι παίκτες της Λίβερπουλ συνέχιζαν να σφυροκοπούν τους «κανονιέρηδες». Στο 57’ ο Ράμσντεϊλ είπε «όχι» σε κοντινό σουτ του Σαλάχ.

Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να πιέζουν και να προσπαθούν να ισοφαρίσουν με την Άρσεναλ, να κρατάει το προβάδισμα με δυσκολία Στο 81 η Λίβερπουλ έφτασε κοντά στο γκολ. Μετά από εξαιρετική μπαλιά του Σαλάχ, ο Νούνιες βγήκε απέναντι στον Ράμσντεϊλ, που του είπε “όχι”. Οι γηπεδούχοι δεν απογοητεύτηκαν, συνέχισαν να πιέζουν και τελικά έφτασαν στην ισοφάριση στο 87’ με τον Ρομπέρτο Φιρμίνο. Ο Βραζιλιάνος, μετά από εξαιρετική σέντρα του Άρνολντ, πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ράμσντεϊλ.

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ) : Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο (78′ Φιρμίνο), Χέντερσον, Τζόουνς (60′ Τιάγκο), Ζότα (60′ Νούνιες), Σαλάχ, Χάκπο

Άρσεναλ (Μικέλ Αρτέτα) : Ράμσντεϊλ, Γουάιτ, Χόλντινγκ, Γκάμπριελ, Ζιντσένκο (89′ Τίερνι), Παρτέι, Τζάκα, Έντεγκααρντ (80′ Κίβιορ), Σακά, Μαρτινέλι, Ζεσούς (80′ Τροσάρ)