Δεύτερη θέση η Μιχαέλα Λάκη στην Αττάλεια

Η Μιχαέλα Λάκη πήρε τη 2η θέση στο τουρνουά των 15.000 δολαρίων της Αττάλειας, καθώς ηττήθηκε στον σημερινό τελικό από τη Βελγίδα Vicky Van de Peer σε ένα κλειστό ματς τριών σετ.

Όπως αναφέρει το tennisnews, η Μιχαέλα προηγήθηκε με σετ και με break στο 6-3, 1-0 και πλησίασε στον 2ο τίτλο της καριέρας της, όμως τελικά γνώρισε την ήττα από την Van de Peer με 3-6, 6-3, 6-2 στον τελικό του τουρνουά των 15.000 δολαρίων της ITF που φιλοξενήθηκε στην Αττάλεια.

Η 18χρονη Ελληνίδα τενίστρια, Νο.4 στο ταμπλό και Νο.606 στην παγκόσμια κατάταξη, είχε μια πολύ καλή εβδομάδα στα χωμάτινα γήπεδα του Club Megasaray στην Αττάλεια, δεν μπόρεσε όμως να την κλείσει με νίκη κι να κερδίσει τον 2ο τίτλο της καριέρας της (1-3 σε τελικούς ITF Pro διοργανώσεων).

Μετά το 1ο game που κέρδισε στο 2ο σετ, η Ελληνίδα τενίστρια έχασε 4 games στη σειρά και βρέθηκε πίσω με 1-4. Είχε μια ευκαιρία να επιστρέψει στο σετ, όμως μετά το 3-4, 30-15, υπέστη νέο break και βρέθηκε πίσω με 3-5.

Αυτό ήταν σαν τελειωτικό χτύπημα, καθώς η 22χρονη Βελγίδα, Νο.698 στον κόσμο, κέρδισε 7 games στη σειρά και βρέθηκε να προηγείται με 5-0 στο 3ο σετ. Δεν μπορούσε να κάνει πολλά πράγματα μετά απ’ αυτό η Μιχαέλα, που δεν σταμάτησε να παλεύει και μείωσε σε 5-2 στο αποφασιστικό σετ, στο επόμενο game όμως η Van de Peer ολοκλήρωσε την ανατροπή, σε 2 ώρες και 10 λεπτά αγώνα.

Σε κάθε περίπτωση ήταν μια καλή εβδομάδα για τη Μιχαέλα, που κέρδισε 4 δυνατές παίκτριες για να προκριθεί ως τον τελικό. Στον 1ο γύρο είχε κερδίσει τη Σλοβάκα Irina Balus με 7-6 (5), 6-4, στον 2ο γύρο τη Βουλγάρα Ani Vangelova με 1-6, 6-3, 6-3, στα προημιτελικά την Anastasiia Gureva με 2-6, 6-3, 7-6 (5) και στα ημιτελικά τη Valeriia Olianovskaia με 6-3, 6-1.

Αυτός ήταν ο 4ος τελικός στην καριέρα της στο ITF Circuit στα μονά, με τους 3 προηγούμενους να ήταν όλοι στα χωμάτινα γήπεδα του Lyttos Beach στο Ηράκλειο της Κρήτης, επίσης σε διοργανώσεις 15.000 δολαρίων. Είχε κερδίσει τον πρώτο το Νοέμβριο του 2021, αλλά έχασε τους 2 επόμενους τον Μάιο και τον Νοέμβριο του 2022.