Συνέχισε το σερί η ΑΕΛ, στο +4 από τη γραμμή υποβιβασμού ο Αλμωπός (photos+vid)

Ο Πεντρόσο με ένα γκολ (24′ με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος) και μία ασίστ (82′ τελική πάσα στον έτερο σκόρερ Κώστα Παπαγεωργίου) ήταν ο πρωταγωνιστής στην αναμέτρηση της ΑΕΛ, η οποία στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του Βορείου Ομίλου της Super League 2 επικράτησε με 2 – 0 του Αλμωπού Αριδαίας στο Στάδιο Αλκαζάρ, μέσα σε μία εξαιρετική ατμόσφαιρα.

Πέντε σερί νίκες μετράει πλέον η «Βασίλισσα του Κάμπου», με τελευταία απώλεια την εκτός έδρας ήττα από τον Διαγόρα Ρόδου και βρίσκεται στη 2η θέση της βαθμολογίας με 40 βαθμούς, «κυνηγώντας» τον πρωτοπόρο Πανσερραϊκό, που έχει 46 βαθμούς και αγωνίζεται αύριο (24/4, 15:15) με τον Μακεδονικό εκτός έδρας.

Από την άλλη, ο Αλμωπός παρέμεινε στην 9η θέση της βαθμολογίας και με 24 βαθμούς, βρίσκεται στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη.

Η πρώτη υποψία φάσης στην αναμέτρηση ανήκει στους «βυσσινί», όταν στο 9ο λεπτό ο Νίνο είχε αρκετό χώρο και χρόνο να κάνει ένα καλό σουτ, όμως αυτό που επιχείρησε πολύ ψηλά άουτ. Ενώ δέκα λεπτά αργότερα, μετά από ωραίο συνδυασμό, ο Νικολιάς σέντραρε συρτά για το ύψος του πέναλτι, ο Ογκμπόε εκτέλεσε στη κίνηση, όμως η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς.

Στην αμέσως επόμενη φάση, με τον ίδιο πρωταγωνιστή να σουτάρει, αλλά ο αντίπαλος γκολκίπερ είχε τη λύση. Όμως το γκολ δεν άργησε πολύ να έρθει. Στο 23′ ο Πεντρόσο ανατράπηκε μέσα στη περιοχή από τον Τσιμπούκα, με τον διαιτητή χωρίς δεύτερη σκέψη να δείχνει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση, δεν ανέλαβε ο Ογκμπόε, όπως συνιθιζόταν, αλλά ο Πεντρόσο, ο οποίος έστειλε τη μπάλα ψηλά στην αριστερή γωνία της εστίας και σκόραρε για το 1 – 0 πανηγυρίζοντας βάζοντας τη μπάλα μέσα από τη μπλούζα του στη κοιλιά.

Στην εξέλιξη του παιχνιδιού και με τα δεδομένα να έχουν αλλάξει μετά το γκολ, οι παίκτες της ΑΕΛ κυκλοφορούσαν πιο καλά τη μπάλα, έχοντας ροή στις πάσες που επιχειρούσαν χωρίς να σταματάει η μπάλα. Όμως υπήρξε πρόβλημα για να βγάλουν φάσεις, καθώς ενώ έφταναν κοντά στη περιοχή, η πολυπρόσωπη άμυνα των φιλοξενούμενων, δεν τους έδινε καλές επιλογές στη τελική πάσα.

Εν τέλει μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους, οι ποδοσφαιριστές του Παναγιώτη Γκουτζίδη κατάφεραν να απειλήσουν με το δεξί μπακ, τον Μαϊδανό, ο οποίος υπό καλές προϋποθέσεις έκανε το σουτ, αλλά ο γκολκίπερ Ντόκιτς ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε τη μπάλα. Με το 1 – 0 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του παιχνιδιού είχε πέσει. Οι φάσεις στο ξεκίνημα ερχόντουσαν με το σταγονόμετρο. Πρώτα, ο Αλμωπός στο 54′ προσπάθησε να απειλήσει με στημένο, αλλά η σέντρα του Ρίβας από το φάουλ που εκτέλεσε μπλόκαρε εύκολα ο Σουλούκος. Έπειτα ήταν σειρά της ΑΕΛ.

Η οποία στο 56′ προσπάθησε να διπλασιάσει τα τέρματά της. Μετά από το υψηλό πρέσινγκ των γηπεδούχων που το εφάρμοσαν για πρώτη φορά φέτος σε τέτοιον βαθμό, προήλθε το κλέψιμο του Νικολιά, ο οποίος στον σωστό χρόνο τροφοδότησε τον Πεντρόσο, αυτός από τη μικρή περιοχή και σε πλάγια θέση έκανε το γύρισμα, αλλά οι αντίπαλοι αμυντικοί έδιωξαν πριν τη μπάλα τη σπρώξουν στα δίχτυα οι «βυσσινί».

Στη συνέχεια το παιχνιδιού και όσο η ΑΕΛ δεν κατάφερνε να πετύχει το δεύτερο γκολ που θα τελείωνε ουσιαστικά το ματς, οι φιλοξενούμενοι όλο και ήλπιζαν περισσότερο για κάποιο θετικό αποτέλεσμα και έβγαιναν με μεγαλύτερη συχνότητα στην επίθεση, από ότι έκαναν σε όλη την υπόλοιπη αναμέτρηση.

Σε μία από αυτές τις επιθέσεις στο 70′ μετά από ωραία συνεργασία των παικτών Αλμωπού και παράλληλη προς την εστία της ΑΕΛ σέντρα, τελευταία στιγμή πριν ο αντίπαλος επιθετικός σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα, επενέβη ο Γκοτζαμανίδης και με μία καθοριστική προβολή απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Έχοντας μπει στη τελική ευθεία του ματς, οι «βυσσινί» κατάφεραν να πετύχουν το δεύτερο τέρμα που απέβαλλε κάθε άγχος από πάνω τους. Ήταν το 82ο λεπτό, όταν από εξαιρετική συνεργασία ο Θωμαΐδης έδωσε στον Πεντρόσο, αυτός από τη μεγάλη περιοχή πάσαρε στον Κώστα Παπαγεωργίου, που είχε περάσει λίγο νωρίτερα στον αγωνιστικό χώρο, πλάσαρε σωστά και έκανε το 2 – 0 για την ΑΕΛ!

Στα εναπομείναντα λεπτά τίποτα δεν άλλαξε, η ΑΕΛ ήλεγξε τον ρυθμό του ματς, δεν άφησε τους αντιπάλους τους να απειλήσουν και στο τέλος τους βρήκε νικητές με 2 – 0 και τους φιλάθλους στην κερκίδα να ζητάνε τη νίκη στην επόμενη αγωνιστική στο «Καυτατζόγλειο» με τον Ηρακλή.

δείτε φωτογραφίες στο arenalarissa.gr

ΑΕΛ (Παναγιώτης Γκουτσίδης): Σουλούκος, Καλουτσικίδης, Μαϊδανός (75′ λ.τ. Μαϊδανός), Γκοτζαμανίδης, Ηλιάδης, Πλέγας, Νίνο (61′ Παπαγεωργίου Κ.), Αντράντα (75′ Θωμαΐδης), Ογκμπόε (85′ Τσιριγώτης), Πεντρόσο, Νικολιάς (75′ Μαυριάς).

Αλμωπός Αριδαίας (Γιώργος Τυριακίδης): Ντόκιτς, Σουλιώτης, Παρασκευάς (57′ Μανωλάκης), Τσιμπούκας, Ασλαμπάλογλου, Μακρυδάκης, Πέττας, Ρίβας (69′ Σουρνάκης), Πόποβιτς (57′ Παπαδόπουλος), Πέλκας (83′ Ταχματζίδης), Πατρινός (83′ Καρυπίδης).