LaLiga : Ανεβάζει στροφές η Σεβίλλη, “σφραγίζει” την παραμονή Μαγιόρκα (vid)

Η ονειρική πρόκριση απέναντι στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ φαίνεται πως γέμισε για τα καλά το ντεπόζιτο ψυχολογίας στη Σεβίλλη. Με όπλο άλλωστε την αυτοπεποίθηση που κέρδισε από την πορεία της στο Europa League, η ομάδα της Ανδαλουσίας επέμεινε μέχρι το τελευταίο λεπτό κόντρα στη Βιγιαρεάλ και τελικά δικαιώθηκε με buzzer beater του Εν Νεσίρι στο 90+4’που της χάρισε τη νίκη με 2-1.

Οι γηπεδούχοι είχαν ευτυχήσει να πάρουν πρώτοι κεφάλι στο σκορ, όταν στο 34′ ο Ράφα Μιρ νίκησε τον Ρέινα κι έγραψε το 1-0. Το γκολ του Πάου Τόρες ωστόσο επανέφερε την ισορροπία (57′), μέχρι την τελευταία φάση του αγώνα και τον καθοριστικό Εν Νεσίρι που χάρισε το τρίποντο στους Σεβιγιάνους.

Ένα αποτέλεσμα που παράλληλα αποτέλεσε και κάτι σαν… οδόφραγμα προς την πρώτη πεντάδα για τη Βιγιαρεάλ, η οποία απώλεσε την ευκαιρία να προσπεράσει τη Μπέτις στη βαθμολογία και περιορίστηκε στην 6η θέση.

Σημαντική νίκη κατέκτησε η Μαγιόρκα υποδεχόμενη τη Χετάφε το βράδυ της Κυριακής (23/4) για την 30ή αγωνιστική της La Liga.

Οι νησιώτες, παρότι έμειναν νωρίς πίσω στο σκορ, ανέτρεψαν πλήρως τα δεδομένα μέσα σε ένα επτάλεπτο στο β’ μέρος, όταν μετέτρεψαν το 0-1 σε 2-1, ενώ στις καθυστερήσεις διαμόρφωσαν το τελικό 3-1 για να αναρριχηθούν έτσι βαθμολογικά.

Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να απομακρυνθούν από τη ζώνη του υποβιβασμού και παραμένουν σε κίνδυνο ενόψει της κρίσιμης συνέχειας…