Μεγάλη νίκη του Άρη, γκολάρα ο Πάλμα!

Σπουδαία νίκη πανηγύρισε ο Άρης επί του Ολυμπιακού στο Κλεάνθης Βικελίδης, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 2-1 και να καταφέρνουν για πρώτη φορά μετά από 13 χρόνια να κάνουν συνεχόμενες, εντός έδρας νίκες επί των «ερυθρολεύκων»!

Έμοιαζε να το θέλει περισσότερο ο Άρης και το πήρε, με τους Θεσσαλονικείς να επικρατούν με 2-1 του Ολυμπιακού στο Κλεάνθης Βικελίδης και να… αγχώνουν τους «ερυθρολεύκους» που μένουν στην 3η θέση, με παιχνίδι λιγότερο από τον ΠΑΟΚ.

Έβαλε το γκολ της χρονιάς ο Πάλμα, μεγάλο λάθος του Μπα, υπέδειξε σωστά πέναλτι ο Μάκελι και μείωσε ο Μπακαμπού, που έφτασε τα τρία εύστοχα φέτος σε ισάριθμες εκτελέσεις.

Μπορεί ο Ολυμπιακός να προερχόταν από το αρνητικό αποτέλεσμα με την ΑΕΚ στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» και την ήττα με 3-1, μεταβαίνοντας στην Θεσσαλονίκη με πολλές αλλαγές στην σύνθεσή του, όμως αυτό δεν τον εμπόδισε να μπει καλύτερα στο παιχνίδι με τον Άρη και να έχει την πρώτη σημαντική στιγμή του ματς.

Ο Γιώργος Μασούρας δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, παρότι ο Κουέστα ήταν εξουδετερωμένος στο 3ο λεπτό, αλλά από εκεί και πέρα, ο χρόνος κυλούσε και ο Άρης έδειχνε να ισορροπεί στο παιχνίδι.

Φτάσαμε στο 36ο λεπτό για να δούμε το σκορ να… ανοίγει, πιθανώς με το γκολ της σεζόν. Ο Πάλμα αποφάσισε να εκτελέσει απευθείας το κόρνερ των γηπεδούχων, η μπάλα κατέληξε στην πίσω γωνία και ο Πασχαλάκης δεν ήταν δυνατό να έχει αντίδραση, στο 1-0 του Άρη επί του Ολυμπιακού.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, η ομάδα του Τόλη Τερζή προσπάθησε να περιορίσει τους κινδύνους μπροστά από την εστία του Κουέστα και να επιχειρήσει να βρει στο ανοιχτό γήπεδο, το γκολ που πιθανώς θα της έδινε το τρίποντο.

Υπό αυτές τις προϋποθέσεις έγινε πράγματι το 2-0, με τον Ιτούρμπε που είχε μπει στο παιχνίδι να φέρνει τη μπάλα στην περιοχή, τον Μπα να υπολογίζει πλήρως λανθασμένα και τον Νταμπό να κάνει δύο τα γκολ της ομάδας του στο 65΄.

Ο Ολυμπιακός έμοιαζε ωστόσο να έχει ενέργεια και ευτύχησε να μειώσει με τη… σέντρα. Ο Ανδρούτσος είδε την σέντρα του να κοντράρει στο χέρι του Μαζικού, ο Μάκελι κλήθηκε από τον VAR να εξετάσει την φάση και το πέναλτι καταλογίστηκε.

Ο Μπακαμπού ευστόχησε για 3η φορά στην σεζόν από τη «λευκή» βούλα σε ισάριθμες εκτελέσεις και απέμεναν 20 λεπτά, για να δούμε αν ο Άρης θα έκανε για 4η φορά συνεχόμενη νίκη κόντρα στους «ερυθρόλευκους» με το ίδιο σκορ.

Εν τέλει, οι Θεσσαλονικείς άντεξαν και για πρώτη φορά μετά από 13 χρόνια, πανηγύρισαν δύο διαδοχικές επικρατήσεις του Ολυμπιακού, εντός έδρας, σε επίπεδο πρωταθλήματος ή Play-off.

Άρης (Τόλης Τερζής) : Κουέστα, Μαζικού, Εμπακατά, Πίρσμαν, Φαμπιάνο, Ντουκουρέ, Νταρίντα, Νταμπό (89′ Ενκουλού), Πάλμα (58′ Ιτούρμπε), Ματέο Γκαρσία (76′ Καμάτσο), Καμαρά (89′ Χριστοδουλόπουλος)

Ολυμπιακός (Ζοζέ Ανιγκό) : Πασχαλάκης, Ρέαμπτσιουκ (86′ Ραμόν), Ανδρούτσος, Μπα, Παπασταθόπουλος, Μασούρας, Βρουσάι (74′ Βαλμπουενά), Εμβιλά, Κασάμι, Φορτούνης, Μπακαμπού (86′ Ελ Αραμπί)