Ένα ακόμη βήμα τίτλου ο Πανσερραϊκός, 2-0 τη Βέροια (vids)

Μια ακόμη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα για τον Πανσερραϊκό, που έφτασε τους 52 βαθμούς και έκανε ένα ακόμη βήμα προς τον τίτλο και την άνοδο στη Super League.

Η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη επικράτησε με 2-0 της Βέροιας, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 22ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο και έδειξε πως δύσκολα θα αφήσει από τα…χέρια της την πρωτιά.

Από την άλλη πλευρά, η “Βασίλισσα” παρουσιάστηκε βελτιωμένη αγωνιστικά, είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας, έφτασε με αξιώσεις στα καρέ του Κατσίκα αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στο γκολ που θα άλλαζε τη ροή του αγώνα.

Για τα “Λιοντάρια” σκόραραν οι Μπαΐροβιτς και Κατσαντώνης, αμφότεροι με κεφαλιά.

Στα πρώτα 15 λεπτά του παιχνιδιού, ο Πανσερραϊκός διατήρησε μεν την κατοχή της μπάλας χωρίς όμως να φτάσει με αξιώσεις στα καρέ του Βενετικίδη.

Αυτό το έκανε η Βέροια στο 16′ σε κεφαλιά του Γιουκούδη, που πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, όμως στην πρώτη καλή φάση στις δύο εστίες, οι Σερραίοι άνοιξαν το σκορ.

Ο Πεταυράκης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Παπάζογλου έπιασε την κεφαλιά και ο Μπαΐροβιτς που ακολούθησε την πορεία της μπάλας, με κεφαλιά νίκησε τον πορτιέρο των φιλοξενούμενων (1-0).

Ο ίδιος παίκτης έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ, όταν στο 21ο λεπτό δεν κατάφερε να πιάσει την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία.

Στο 29′ ο Ζέρης απείλησε με μακρινό σουτ, χωρίς όμως ευτυχή για τον ίδιο κατάληξη, ενώ 10 λεπτά ήταν η σειρά της “Βασίλισσας” να απειλήσει όμως ο Κατσίκας απεσόβησε το δυνατό σουτ του Ελευθεριάδη.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, η Βέροια μπήκε δυνατά και έφτασε κοντά στην ισοφάριση όταν ο Μασούρας δοκίμασε το πόδι του εκτός περιοχής αλλά ο Κατσίκας απέκρουσε με τα ακροδάκτυλα.

Η ανεβασμένη του δευτέρου 45λεπτου Βέροια, δέχτηκε και δεύτερο τέρμα στο 59′ και πήγε…στράφι η πρωτοβουλία που είχε σε αυτό το διάστημα. Ο Θυμιάνης εκτέλεσε με πάσα το φάουλ, ο Πεταυράκης έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Κατσαντώνης πιο ψηλά από όλους, νίκησε τον Βενετικίδη για το 2-0.

Οι γηπεδούχοι “απελευθερώθηκαν” μετά το δεύτερο γκολ και στο 66′ έφτασε κοντά στο 3-0 όταν άλλαξαν εξαιρετικά τη μπάλα από τα αριστερά, ο Μπαΐροβιτς σούταρε από καλή θέση αλλά η μπάλα κατέληξε πάνω εκτός εστίας.

Τα τελευταία 20 λεπτά πέρασαν χωρίς κάτι το αξιόλογο στις δύο εστίες (με εξαίρεση μια προσπάθεια του Μπουόλι στο 86′ που αποσόβησε ο Παπάζογλου) και έτσι ο Πανσερραϊκός έφτασε στη 17η φετινή του νίκη. Η Βέροια γνώρισε την 11η ήττα στο πρωτάθλημα και η αγωνία παραμένει στο…κόκκινο όσον αφορά την παραμονή της.

Πανσερραϊκός (Παύλος Δερμιτζάκης) : Κατσίκας, Ζέρης, Πεταυράκης, Παπάζογλου (87′ λ.τ. Λυμπεράκης), Αυλωνίτης, Στάικος (58′ Κολομπίνο), Θυμιάνης, Μούργος (57′ Σοφιανός), Στίνα, Μπαΐροβιτς (72′ Κανίς), Σαΐντ (57′ Κατσαντώνης)

ΝΠΣ Βέροια (Σπύρος Μπαξεβάνος) : Βενετικίδης, Ντουμάνης, Περδίκης (90+3′ λ.τ. Ισαακίδης), Μπουκουβάλας, Κολλαράς, Μπελεβώνης (68′ Κασέμι), Μασούρας, Μπουόλι, Γιουκούδης (84′ Γιαγτζίδης), Ζε Εσόνο, Ελευθεριάδης (68′ Μπαϊντού)