LaLiga : “Καρέ” τερμάτων μέσα σε αποθέωση για τη Μπαρτσελόνα! (vid)

Χωρίς να… ιδρώσει ιδιαίτερα η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στις νίκες και έκανε ακόμη ένα βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος μετά από τέσσερα χρόνια. Η ομάδα του Τσάβι επικράτησε εύκολα με 3-0 της Μπέτις στο «Καμπ Νου», ξέφυγε και πάλι με +11 από τη δεύτερη Ρεάλ και έξι αγωνιστικές πριν το φινάλε είναι αγκαλιά με τον τίτλο.

Τα πάντα ουσιαστικά κρίθηκαν από το πρώτο ημίχρονο όπου οι Καταλανοί πέτυχαν τρία γκολ. Στο 14′ ο Κρίστενσεν από σέντρα του Ραφίνια έκανε το 1-0 με καρφωτή κεφαλιά και στο 33′ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Έντγκαρ με δεύτερη κίτρινη. Εκμεταλλευόμενη το αριθμητικό της πλεονέκτημα, η Μπάρτσα πέτυχε ακόμη δύο γκολ πριν το ημίχρονο.

Στο 36′ συγκεκριμένα, ο Λεβαντόφσκι από γύρισμα του Κούντε έκανε με πλασέ το 2-0 πετυχαίνοντας το 19ο γκολ του στο πρωτάθλημα. Τρία λεπτά αργότερα ήρθε και το 3-0 όταν ο Ραφίνια έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με ωραίο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το γκολ αρχικά ακυρώθηκε για οφσάιντ, αλλά το VAR έδειξε πως ήταν κανονικό και μέτρησε.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε πολύ. Η Μπαρτσελόνα άγγιξε το τέταρτο γκολ με τον Λεβαντόφσκι στο 57′, αλλά ο Πολωνός σημάδεψε δοκάρι από την ασίστ του Πέδρι και στο 64′ πέρασε στο ματς για την Μπέτις ο σπουδαίος Χοακίν που αποθεώθηκε από όλο το γήπεδο, στην τελευταία του εμφάνιση στο «Καμπ Νου» αφού το καλοκαίρι κρεμάει τα παπούτσια του. Στο 82′ διαμορφώθηκε το 4-0, με τον Φατί να κάνει ωραία ενέργεια και γύρισμα και τον Ροντρίγκες να βάζει αυτογκόλ στην προσπάθειά του να διώξει με προβολή.