LaLiga : “Πισωγύρισμα” για τη Βαλένθια, επέστρεψε στις επιτυχίες η Βιγιαρεάλ (vid)

Έχοντας σε εκπληκτική κατάσταση τον Εσπίνο, η Κάντιθ κατάφερε να πάρει το κρίσιμο ματς με αντίπαλο την Βαλένθια στο Ramon de Carranza, επικρατώντας με 2-1.

Οι “κίτρινοι” ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, έκαναν κάποιες ευκαιρίες, όχι σπουδαίες, αλλά είχαν το ματς στον έλεγχό τους και άνοιξαν το σκορ με στο 39ο λεπτό με τον Εσκαλάντε. Η Βαλένθια αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, δεν κατάφερε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους να δημιουργήσει ευκαιρίες και το ημίχρονο έφυγε στο 1-0.

Όλοι περίμεναν πως η ομάδα του Μπαράχα θα έμπαινε με ένταση και πάθος στο δεύτερο ημίχρονο ώστε να φτάσει όσο πιο νωρίς γίνεται στο 1-1, αντιθέτως η Κάντιθ ήταν εκείνη που ύστερα από εκπληκτική ατομική προσπάθεια του Εσπίνο και άψογη ασιστ στον Γκουαρντιόλα έκανε το 2-0 πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του δευτέρου μέρους.

Από το σημείο αυτό και μετά η Κάντιθ έριξε τον ρυθμό της, προσπάθησε να προστατέψει το 2-0, όμως ένα τεράστιο λάθος του τερματοφύλακά της Λεντέσμα, έδωσε την ευκαιρία στον Λίνο να πλασάρει ουσιαστικά σε κενή εστία για να μειώσει σε 2-1 και να βάλει και πάλι την Βαλένθια στο παιχνίδι.

Το γκολ άλλαξε την ψυχολογία των ομάδων και οι φιλοξενούμενοι κατασκήνωσαν στην περιοχή του Λεντέσμα ο οποίος όμως έκανε την απόκρουση του αγώνα στο 86′ σε κεφαλιά του Λόπεζ, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια κόρνερ, ενώ οι νυχτερίδες άγγιξαν το 2-2 στο 93′ όταν με προβολή δύο μέτρα από τη γραμμή και με τον Λεντέσμα εκτός μάχης, ο Εσπίνο σταμάτησε την μπάλα πάνω στη γραμμή με εντυπωσιακό τρόπο κρατώντας το 2-1 και βάζοντας στην… τσέπη το βραβείο του MVP της αναμέτρησης.

Στο άλλο ματς, σπουδαία νίκη πήρε η Βιγιαρέαλ η οποία επικράτησε της Θέλτα 3-1 και μείωσε τη διαφορά της από την 4η Μπέτις στους πέντε βαθμούς.

Το Κίτρινο Υποβρύχιο πήρε την εντός έδρας νίκη 3-1 απέναντι στη Θέλτα και συνεχίζει να… κυνηγά την 4η Μπέτις, ούσα πλέον τέσσερις βαθμούς μακριά από τους Βερδιμπλάνκος. Ο Τζάκσον έβαλε από νωρίς τα θεμέλια του τριπόντου, αφού «χτύπησε» δις στο 2′ και το 12′ για το 2-0. Στο 26ο λεπτό ο Παρέχο έχασε πέναλτι και στο 29′ ο Λάρσεν έβαλε ξανά την ομάδα από το Βίγκο στο ματς, όμως το γκολ του Τέρατς για το 3-1 «σκότωσε» τις όποιες ελπίδες της. Στη 13η θέση της La Liga παρέμεινε η Θέλτα.