LaLiga : Δεν κατάφερε το τρίποντο η Βαλένθια, συνεχίζει τη μάχη για την παραμονή (vid)

Έναν βαθμό που μπορεί να αποδειχθεί… χρυσάφι στη μάχη που δίνει για να παραμείνει στη LaLiga πήρε η Βαλένθια, μετά το ισόπαλο 1-1 κόντρα στην ποιοτική Βιγιαρεάλ.

Τα γκολ πέτυχαν οι Λίνο και Τζάκσον για γηπεδούχους και φιλοξενούμενους αντίστοιχα. Οι «νυχτερίδες» βρίσκονται στο +3 από την ζώνη του υποβιβασμού με αυτό το αποτέλεσμα.

Η Βαλένθια μπήκε στον αγώνα ερχόμενη από ήττα απέναντι στην Κάντιθ. Έτσι έληξε πρόωρα το μικρό σερί νικών που είχε και ήθελε να το διατηρήσει, ώστε να αυξήσει τις πιθανότητες παραμονής στην κατηγορία. Τα «κίτρινα υποβρύχια» είχε επικρατήσει της Θέλτα με 3-1 σε ένα ματς που έκαναν τα εύκολα, δύσκολα και κρατάνε την υπόθεση Ευρώπη στα χέρια τους πλέον.

Το παιχνίδι είχε αρκετή ένταση μιας και το κίνητρο υπήρχε από αμφότερες τις ομάδες. Η Βιγιαρεάλ είχε την κατοχή και έκανε δοκάρι μόλις στο τέταρτο λεπτό με σουτ του Τζάκσον. Ο ίδιος παίκτης είχε ακόμη μια καλή στιγμή όμως δεν κατάφερε να σκοράρει. Και η Βαλένθια άγγιξε το 1-0 στο πρώτο ημίχρονο με την κεφαλιά του Έντινσον Καβάνι στο 42′ να μην καταλήγει στα αντίπαλα δίχτυα.

Η τρίτη ήταν και… φαρμακερή για τον Νίκολα Τζάκσον ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 62′. Ο Καβάνι πέτυχε τέρμα στο 67 όμως ακυρώθηκε μιας και ήταν εκτεθειμένος, με το γκολ της ισοπαλίας να έρχεται τελικά από τον Λίνο στο 72ο λεπτό.