Σλούκι-Λουκ με buzzer beater και 2-1 ο Ολυμπιακός! (vid)

Ο Ολυμπιακός με ένα απίθανο buzzer beater του Σλούκα κέρδισε με 72-71 τη Φενέρ στην Πόλη και έκανε το 2-1 στη σειρά των playoffs απέχοντας μία νίκη από το Final Four του Κάουνας.

Πλέον η σειρά θα συνεχιστεί την Παρασκευή (5/5, 20:45) με το Game 4 της σειράς, όπου και ο Ολυμπιακός με νίκη θα κλείσει το εισιτήριο του για το Fial Four, ενώ αν ηττηθεί θα υπάρξει Game 5 στο ΣΕΦ στις 9 ή 10 Μαΐου.

H επίθεση της Φενέρ ήταν “ζεστή” στο ξεκίνημα και με 4 πόντους και 1 ασίστ από τον Γιεκίρι και 6 από τον Ντόρσεϊ προηγήθηκε με 11-5 (στο 5′), αφού ο Ολυμπιακός δεν είχε μπει καλά στο ματς.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μείωσε σε 15-13 (στο 7′) μετά τα πρώτα καλάθια των Παπανικολάου, Ουόκαπ και Φαλ και σερί επιθετικά ριμπάουντ και η πρώτη περίοδος έληξε με 21-15 μετά από buzzer beater του Χέις και τον Ολυμπιακό να έχει 7/19 σουτ (1/5 τριπ.) και οι Τούρκοι 7/13 δίποντα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με 2 λάθη (5 συνολικά) και δύο άστοχα λέι απ του Μπλακ και με 5-0 των Τούρκων και τον Ντόρσεϊ να φτάνει τους 11 η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στους 11 (26-15 στο 13′).

Ο Σλούκας κρατούσε μόνος του όρθιο τον Ολυμπιακό με 8 πόντους και 1 ασίστ και μείωσε τη διαφορά σε 28-27 (στο 16′) με επιμέρους 12-2 έχοντας και το όπλο των ριμπάουντ (15-12 υπέρ).

Ο Παπανικολάου έβαλε και μπροστά τους Πειραιώτες (29-28 στο 18′), οι οποίοι έπαιζαν εξαιρετικά στην άμυνα και έπαιρναν πράγματα από κάθε παίκτη τους (Πίτερς και Λαρεντζάκη παρά τα 3 φάουλ του, ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 38-35 υπέρ του Ολυμπιακού, που βελτίωσε κατακόρυφα την άμυνα του και τον Σλούκα να έχει 13 πόντους και να πρωταγωνιστεί.

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τη Φενέρ με 2/2 τρίποντα από Καλάθη και Πιερ και με επιμέρους 10-2 να προηγείται μετά από ώρα με 45-40 (στο 26′) και την επίθεση του Ολυμπιακού να είναι στατική και πολύ άστοχη.

Η διαφορά πήγε και στους 8 (49-41 στο 28′) με τους Πειραιώτες να κάνουν τη μία κακή επίθεση μετά την άλλη και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 51-45 και τον Σλούκα να μειώνει με λέι απ.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Σλούκας συνέχιζε να κουβαλάει επιθετικά (20π.) τον Ολυμπιακό και με 5 σερί πόντους μείωσε σε 55-50 (στο 32′). Ο Μότλεϊ “χτυπώντας” τον Μπλακ έδωσε “αέρα” με +9 (60-51 στο 34′) στη Φενέρ και την έχρισε φαβορί για τη μεγάλη νίκη.

Ο ΜακΚίσικ με σερί πόντους και ο Μπλακ επίσης έκαναν σερί 8-0 και ο Ολυμπιακός μείωσε σε 60-59 στο 36ο λεπτό, ενώ ο Βεζένκοφ με το πρώτο ερυθρόλευκο τρίποντο στο δεύτερο μέρος και 5 σερί πόντους από ασίστ του Σλούκα (5 ασίστ) διαμόρφωσε το σκορ σε 64-59 τρία λεπτά πριν το τέλος.

Ο Ντόρσεϊ με καλάθι και φάουλ και τρίποντο ισοφάρισε σε 66-66 και ο Καλάθης μετά από δική του ασίστ στο 1:43 έκανε το 69-66 για τη Φενέρ με νέο τρίποντο! Ο Μπλακ είχε 0/2 βολές στο 1:30, ενώ στη συνέχεια ο Χέιζ ευστόχησε σε ένα τρελό τρίποντο, αλλά εκτός χρόνου.

Ο Βεζένκοφ στα 48,8” με ένα ακόμα τρίποντο ισοφάρισε σε 69-69 και ο Ντόρσεϊ και ο Ουόκαπ έκαναν από ένα λάθος και η Φενέρ στην τελευταία επίθεση της στα 3,8” με τον Γκούντουριτς έβαλε το καθοριστικό σουτ για το 71-69.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 35-38, 51-45, 71-72