Μεγάλο “διπλό” στη Ρόδο για τον Θεσπρωτό (photos)

Πολύ σπουδαία νίκη, με ανατροπή…ολκής στο τέλος, πήρε στη Ρόδο ο Θεσπρωτός.

Η ομάδα της Ηγουμενίτσας επικράτησε με 3-2 του Διαγόρα και έφτασε τους 16 βαθμούς, έξι λιγότερους από τον 11ο Απόλλωνα Πόντου και έτσι (παρά το γεγονός πως θεωρούνταν “ξεγραμμένη”) αύξησε σημαντικά της ελπίδες της για παραμονή.

Από την άλλη, ο Διαγόρας παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να ανατρέπει την κατάσταση και να πάρει το προβάδισμα, ωστόσο στο τελευταίο δεκάλεπτο έχασε τελείως τον έλεγχο του ματς, με αποτέλεσμα να βρεθεί με την…πλάτη στον τοίχο.

Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να ελέγξουν τον χώρο της μεσαίας γραμμής και την κατοχή της μπάλας.

Ο Θεσπρωτός απείλησε πρώτος, όμως η προσπάθεια του Μαρτίνεζ δεν είχε αποτέλεσμα, με το Διαγόρα να απαντά στο 20ο λεπτό, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παπαϊωάννου να περνάει άουτ.

Στο 28ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ, με τον Φάκη να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Μπίντση για το 1-0. Ο «γηραιός» αντέδρασε, πίεσε και έφτασε στην ισοφάριση στο 38ο λεπτό, με κοντινό πλάσε του Σταμένκοβιτς, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Λούκιτς.

Μέχρι το τέλος του πρώτου σαρανταπενταλέπτου δεν σημειώθηκε άλλη ευκαιρία από τις δύο ομάδες.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Θεσπρωτό να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Οι φιλοξενούμενοι σπατάλησαν δυο καλές ευκαιρία για να σκοράρουν, στο 47ο και στο 50ο λεπτό με τους Φάκη και Δρίτσα να μην βρίσκουν στόχο.

Από το 55ο λεπτό, η εικόνα του αγώνα άλλαξε με το Διαγόρα να παίρνει τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και δύο λεπτά αργότερα να σκοράρει. Ο Μανιάς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τσιμόπουλου, δίνοντας το προβάδισμα με 2-1 στον «γηραιό».

Στο 60ο λεπτό ο Διαγόρας έχασε ευκαιρία να διευρύνει το προβάδισμά του με τον Παραστατίδη, με την αναμέτρηση να οδηγείται στο τελευταίο δεκάλεπτο, εκεί όπου ο Θεσπρωτός έφερε τα πάνω- κάτω.

Στο 83ο λεπτό ο Μίγγος με γυριστή κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2, με τον Βασιλάκη στο 87ο λεπτό με νέα κεφαλιά να φέρνει… τούμπα το παιχνίδι, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2 υπέρ της ομάδας της Ηγουμενίτσας.

δείτε φωτογραφίες στη Δημοκρατική Ρόδου

Διαγόρας Ρόδου (Άγγελος Διγκόζης) : Μπίντσης, Πετράκης (36ο Παραστατίδης), Γιανναράκης, Μανιώτης, Τάτσης, Καραμάνης, Παπαϊωάννου (84ο Καβαλιέρι), Λούκιτς (55ο Μιχόπουλος), Μαγκάκης (84ο Αρίας), Σταμένκοβιτς, Μανιάς

Θεσπρωτός (Χουάν Ραμόν Ρότσα) : Τσιμόπουλος, Τρομπούκης (75ο Σάνι), Βασιλάκης, Γώγος, Ρίζος, Μαρτίνεζ (75ο Κουέβας), Μίγγος, Μπίκας (63ο Οικονομίκος), Φάκκης (63ο Ρούσης), Κωνσταντίνου (63ο Πανταζέλος), Δρίτσας