Bundesliga : “Διπλό” ολκής της Σάλκε, η αδιάφορη Κολωνία “φρέναρε” τη Λεβερκούζεν (vids)

Στη μεγαλύτερη διάρκεια της εφετινής σεζόν η Σάλκε παρέπαιε και θεωρείτο ένα απ’ τα φαβορί για τον υποβιβασμό.

Οι «βασιλικοί μπλε», ωστόσο, έκαναν τη μεγάλη αντεπίθεσή τους τις τελευταίες εβδομάδες και το βράδυ της Παρασκευής (5/05), έκαναν ένα τεράστιο «διπλό» στην «Mewa Arena» επικρατώντας της Μάιντς με 3-2, χάρις σε ένα… buzzer beater γκολ του Μπούλτερ στο δέκατο λεπτό των καθυστερήσεων.

Μία νίκη που έφερε τη Σάλκε από την προτελευταία, στην 14η θέση και ανοίγει πλέον το δρόμο της για να παραμείνει στη μεγάλη κατηγορία. Δύο φορές προηγήθηκε η ομάδα του Ρουρ στην έδρα της Μάιντς με τους Μπούλτερ (26′) και Κράους (60′) για να «εισπράξει» δύο «απαντήσεις» απ’ τους γηπεδούχους με τα τέρματα των Μπαρέιρο (53′) και Μάρτιν (70′).

Στο τέλος όμως η επιμονή της Σάλκε δικαιώθηκε, με τον Μπούλτερ να ευστοχεί σε πέναλτι στο 90’+10′ χαρίζοντας στην ομάδα του την τρίτη νίκη της στα τελευταία 4 ματς.

Την ίδια ώρα η Λεβερκούζεν αρχίζει να εμφανίζει πλέον σημάδια κόπωσης απ’ τα σερί παιχνίδια, γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 στην «BayArena» απ’ την Κολωνία στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής.

Αποτέλεσμα που έβαλε σε… μπελάδες τις «ασπιρίνες» όσον αφορά την 6η θέση και το «εισιτήριο» του Europa Conference League. Διότι μπορεί η Μάιντς να ηττήθηκε από τη Σάλκε, ωστόσο, το Σάββατο (6/5) η Βολφσμπουργκ έχει τη δική της ευκαιρία για να προσπεράσει την Μπάγερ, αν κάνει ένα υπερβατικό διπλό στην έδρα της Ντόρτμουντ.