Έτοιμος για τη στέψη ο Πανσερραϊκός, 3-0 τον Απόλλωνα Πόντου (vids)

Μια ακόμη νίκη, τη 18η φετινή, κατέγραψε ο Πανσερραϊκός στον 1ο όμιλο της Super League 2, που τον φέρνει μια ανάσα από την εξασφάλιση του τίτλου και κατ επέκταση της ανόδου στη Super League 1.

Η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη επικράτησε με 3-0 του Απόλλωνα Πόντου, αύξησε τη διαφορά από τη δεύτερη ΑΕΛ στους 11 βαθμούς και έξι αγωνιστικές πριν το τέλος της σεζόν, βρίσκεται κοντά στην επίτευξη του στόχου.

Μετά από ένα “στείρο” 0-0 στο πρώτο μέρος, αλλά με σημαντικές ευκαιρίες στα καρέ του Πίτκα, τα “Λιοντάρια” έφτασαν γρήγορα σε ένα σκορ ασφάλειας και τελικά, ολοκλήρωσε το ματς με σκορ 3-0.

Ο Στίνα άνοιξε το σκορ στο 47ο λεπτό και τέσσερα λεπτά μετά, ο Κανίς ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0, βάζοντας τις βάσεις για την τελική επικράτηση.

Ο αιφνιδιασμός από πλευράς φιλοξενούμενων ήταν εμφανής, ωστόσο δεν κατάφεραν να φτάσουν με αξιώσεις στα καρέ του Κατσίκα, ώστε να πετύχουν ένα τέρμα που θα τους έβαζε ξανά στο ματς.

Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 72ο λεπτό ο Μπαΐροβιτς, βάζοντας κι αυτός το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ.

Πανσερραϊκός (Παύλος Δερμιτζάκης) : Κατσίκας, Δεληγιαννίδης, Λυμπεράκης, Καρασαλίδης (78′ Παντεκίδης), Παπάζογλου, Κολομπίνο, Στάικος, Κανίς (65′ Σοφιανός), Στίνα (55′ Μούργος), Μπαΐροβιτς (78′ Μασκανάκης), Σαΐντ (55′ Κατσαντώνης)

Απόλλων Πόντου (Δημήτρης Καλαϊτζίδης) : Πίτκας, Τσαγκαλίδης (55′ Γαλεάδης), Αμπούντου, Ντιαλόσι (76′ λ.τ Ζουρνατζάκης), Αμαραντίδης, Μπελεβώνης, Μουμίν, Καλογέρης, Λαμπίρης, Μέτγκενμπεργκ (46′ Αραβίδης), Ντοναλντόνι