Κυπελλούχος στην ΕΠΣ Πιερίας ο Πιερικός

Κυπελλούχος ΕΠΣ Πιερίας για την σεζόν 2022/23 αναδείχθηκε ο Πιερικός.

Η ομάδα της Κατερίνης επικράτησε με 2-0 του Εθνικού Νέου Κεραμιδίου στον 41ο τελικό του θεσμού που διεξήχθη στο Α ΔΑΚ Κατερίνης το βράδυ του Σαββάτου, μπροστά σε πάνω από 2000 θεατές.

Μετά από ένα “στείρο” πρώτο ημίχρονο, ο Πιερικός ξεκίνησε ιδανικά στο δεύτερο 45λεπτο και προηγήθηκε με γκολ του Καλαϊτζή στο 51ο λεπτό. Ο Εθνικός πάλεψε για την ισοφάριση, χωρίς όμως αποτέλεσμα, με τους “μελανόλευκους” να πετυχαίνουν και δεύτερο τέρμα, στο 90+2′ με τον Κατσαβάκη.

Εθνικός Νέου Κεραμιδίου (Βαγγέλης Μόρας) : Τσιλεγγερίδης, Κόλα (80′ Μαργαρίτης), Λαμπίρης (80′ Χατζηπουργάνης), Φυτόπουλος (74′ Γκιώνης), Καρτσαμπάς, Δαλαμήτρας, Κωτσιαρίδης (59′ Μπατζώνης), Ιντζόγλου, Σεχολάρι, Κρυεμάδι, Γιαζιτζόγλου (59′ Τουλίκας Γ.).

Πιερικός (Γιώργος Καμπερίδης) : Μπαλάφας, Τουλίκας Β. (90+5′ Νικολαΐδης), Χατζηκωνσταντίνου, Μακρίδης, Δεληγιάννης, Μαυρίδης, Κυπαρίσσης, Κατσαβάκης (90+5′ Κατσάρας), Παπαδόπουλος Χ. (74′ Κατσιαμήτας), Κραγιόπουλος, Καλαϊτζής (87′ Βήτος)