Το γκολ του Τόσιτς στο 90+3′ “έριξε” τον Λεβαδειακό στη Super League 2!

Για μόλις ένα λεπτό, ο Λεβαδειακός έχασε μια ολόκληρη κατηγορία! Η ομάδα της Βοιωτίας κρατούσε με…νύχια και με δόντια το υπέρ της σκορ στη Λαμία, όμως ο Ζόραν Τόσιτς είχε άλλη άποψη.

Η ομάδα της Φθιώτιδας κατάφερε να πάρει τεράστιο βαθμό μετά το 1-1 στην 6η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League με αντίπαλο τον Λεβαδειακό, που κρατούσε μέχρι τις καθυστερήσεις του ματς τρίποντο παραμονής στη μεγάλη κατηγορία. Ο Ζόραν Τότσιτς ήταν ο ήρωας της Λαμίας, σκοράροντας στις καθυστερήσεις (90+3′).

Ο Γιώργος Νίκας είχε ανοίξει το σκορ στο φινάλε του πρώτου μέρους με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Νίκα (45+1′). Πέναλτι του Μεδίνα απέκρουσε ο Γκροφ στο 41΄.

Η ομάδα της Βοιωτίας υποβιβάστηκε από σήμερα και πλέον το ματς της τελευταίας αγωνιστικής του μίνι πρωταθλήματος με τον επίσης αδιάφορο ΠΑΣ Γιάννινα (13/05, 20.00) θα έχει διαδικαστικό χαρακτήρα. Η Λαμία θα “παίξει” τις πιθανότητες παραμονής στη Νεάπολη απέναντι στον Ιωνικό, που επίσης θα “καίγεται” για τη νίκη! Οι φίλοι της ομάδας της Φθιώτιδας δημιούργησαν όμορφη ατμόσφαιρα κατά τη διάρκεια του ματς και χαμογέλασαν στο φινάλε.

Στο 17′ ο Μεχία έβγαλε μακρινή μπαλιά προς τον Βρακά, ο οποίος σούταρε σε πρώτο χρόνο, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 22′ η Λαμία απάντησε με το σουτ του Μαρτίνεθ, αλλά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Λεβαδειακού. Έξι λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς! Ο Νούνιες έκλεψε απ’ τον Νίκα και στη συνέχεια ο Μαρτίνεθ τον τροφοδότησε για να βρεθεί απέναντι απ’ τον Γκροφ, ωστόσο ο Μαγυάρος γκολκίπερ πραγματοποίησε εκπληκτική επέμβαση!

Στο 40′ ο Μεδίνα απέφυγε εκπληκτικά με το κεφάλι τον Λιάγκα και στη συνέχεια ανετράπη από τον Παζ εντός περιοχής. Ο ίδιος ο Κολομβιανός ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Ντάβιντ Γκροφ του αρνήθηκε το γκολ, διατηρώντας το 0-0! Ήταν η 12η φορά που ο Γκροφ απέκρουσε πέναλτι στην καριέρα του, αλλά πρώτη στη θητεία του στον Λεβαδειακό και την Ελλάδα.

Στο 45ο λεπτό ο Γιαννιώτας απέφυγε με εκπληκτικό τρόπο τον Τζανδάρη και ο μέσος της Λαμίας τον ανέτρεψε εντός περιοχής. Ο Ευαγγέλου έδειξε άμεσα τη λευκή βούλα. Ο Νίκας ανέλαβε την εκτέλεση και δεν αστόχησε, βάζοντας την ομάδα της Βοιωτίας μπροστά στο σκορ με 0-1! Τα επτά γκολ έφτασε ο 23χρονος μέσος στη σεζόν, εκ των οποίων τα τέσσερα έχει πανηγυρίσει στα πλέι άουτ.

Την πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο την έχασε η Λαμία στο 55′! Μετά από έξυπνη συνεργασία των παικτών των γηπεδούχων, ο Μαρτίνεθ πλάσαρε αλλά ο Γκροφ αντέδρασε και πάλι θετικά! Οι φίλοι της Λαμίας σποραδικά μέσα στο ματς “γέμισαν” τον ουρανό με πυροτεχνήματα για να διατηρήσουν ψηλά τη διάθεση και την ψυχολογία των παικτών της ομάδας τους.

Στο 76′ ο Μπακαρί Σακό βρήκε μέτρα απ’ τον άξονα και αφού απέφυγε τον Παπαδόπουλο, δοκίμασε το πόδι του, ωστόσο η μπάλα κατέληξε στη ρίζα του αριστερού δοκαριού του Κοσέλεφ! Ήταν το τρίτο δοκάρι του Λεβαδειακού στο μίνι πρωτάθλημα των πλέι οφ και έβδομο συνολικά στο φετινό πρωτάθλημα. Στο 90′ ο Κυριάκος Παπαδόπουλος έχασε μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα στα χέρια του Γκροφ από πλεονεκτική θέση.

Το ματς σφράγισε το πανέμορφο γκολ του Ζόραν Τόσιτς, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς στο 69′. Ήταν το πρώτο γκολ του 36χρονου Σέρβου στην μόλις τρίτη συμμετοχή του με τη Λαμία στη φετινή σεζόν!

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος) : Κοσέλεφ, Αμπάντα, Σίμον, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Σλίβκα, Τζανδάρης (63′ Τσούκαλος), Νούνιες (55′ Τσιλούλης), Στάνκο, Μαρτίνεθ (69′ Τόσιτς), Μεντίνα (69′ Μανούσος)

Λεβαδειακός (Γιάννης Πετράκης) : Γκροφ, Χάμοντ, Τσάπρας, Νίκας, Μεχία (90+2′ Συμελίδης), Γιαννιώτας (90+2′ Ντεντάκης), Βρακάς (73′ Σαχπεκίδης), Λιάγκας, Παναγιώτου, Παζ, Γερεμέγεφ (46′ Σακό / 83′ λ.τ. Μπελμόν)